Na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano kolejne dwie osoby, które brały udział w "obchodach" 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim. Podobnie jak trzech wcześniej zatrzymanych mężczyzn, mają odpowiadać za propagowanie ustroju nazistowskiego.

Zatrzymani to Adrian K. i Dorota R. Usłyszeli zarzuty propagowania ustroju nazistowskiego.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową.

We wtorek poinformowano o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej". Podczas przeszukań prowadzonych u zatrzymanych zabezpieczono m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. Sprawdzane mają też być telefony komórkowe uczestników spotkania.

Sprawą zajęła się też ABW

Jak informowaliśmy wczoraj, ABW lustruje wszystkie organizacje, które pojawiły się w materiale telewizyjnym dotyczącym rocznicy urodzin Adolfa Hitlera - m.in chodzi o grupę Polscy Narodowi Socjaliści, a także o organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo, na który zbierano pieniądze poprzez stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność". 

Zatrzymania i przesłuchania mogą otwierać nowe wątki w danej sprawie. Niewykluczone, że ta sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Mamy wrażenie, że jest jej charakter rozwojowy. Niewykluczone są dalsze działania - mówi rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" nigdy nie było kontrolowane, choć pieniądze - jako organizacja pożytku publicznego - zbiera od 2014 roku. Rok później z jednego procenta zebrała 13 tysięcy złotych, w tym roku - 12 tysięcy.

Śledztwo w sprawie propagowania treści faszystowskich na tak zwanym "festiwalu tożsamościowym"

Pod lupą prokuratury znalazł się wspomniany Festiwal Orle Gniazdo. Prokuratura Rejonowa w Radomsku wszczęła śledztwo w sprawie propagowania treści faszystowskich na tak zwanym "festiwalu tożsamościowym", który w lipcu miał miejsce koło Żytna w powiecie radomszczańskim. 

Po pierwsze śledczy sprawdzą, jakie treści, i przez kogo, były prezentowane na festiwalu. Chodzi o występujące zespoły, ale także o okrzyki i gesty publiczności. Po drugie prokuratura musi ustalić, czy występy i spotkanie odbywały się w miejscu publicznym, np. w ośrodku gminnym czy też w miejscu zupełnie prywatnym. Poza tym: czy była to impreza biletowana, dostępna dla każdego, czy też dla ograniczonego kręgu np. wyłącznie na zaproszenia. 

Jak usłyszał reporter RMF FM od prokuratorów, aby propagowanie określonych treści faszystowskich było karalne, musi być publiczne. Dlatego ważne będzie określenie kręgu uczestników. 

Na razie śledczy zaplanowali pozyskanie całego materiału telewizyjnego i zdjęć, których być może autorzy nie wyemitowali. 

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.


(mpw)