Trzy osoby zostały zatrzymane przez CBA w aferze dotyczącej ustawiania przetargów na wynajem lub zakup atrakcyjnych nieruchomości w Krakowie – informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Zatrzymani to lekarka, pracownik lokali gastronomicznych i przedsiębiorca - współwłaściciel jednego z najbardziej popularnych miejsc rozrywki w Krakowie.

Osoby te miały dawać pieniądze lub obiecywać ich wręczanie w zamian za ustawianie postępowań na kupno i wynajem lokali użytkowych i mieszkalnych. Wręczane kwoty wahały się od 20 do 25 tysięcy złotych.

Jedno z postępowań dotyczyło lokalu znajdującego się w Sukiennicach.

W sumie w aferze podejrzanych jest 15 osób. Wątpliwości dotyczą umów na 42 nieruchomości.

Afera z nieruchomościami

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że w piątek doszło do zatrzymania dwóch osób. Czynności z nimi oraz przeszukania w miejscach zamieszkania i pracy trwają - podkreślił.

Trzecią osobę zatrzymano wcześniej.

Chodzi o śledztwo CBA dotyczące powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie.

W 2018 r. śledczy CBA w tej sprawie zatrzymali siedem osób, które podejmowały się bezprawnego pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa oraz dawały łapówki za załatwienie takich decyzji.

Zatrzymana lekarka ma odpowiadać m.in. za poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich, a pracownik lokali gastronomicznych za złożenie fałszywych zeznań. Temistokles Brodowski powiedział, że dwie zatrzymane przez CBA osoby trafią do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Zatrzymany w czwartek przedsiębiorca usłyszał już w prokuraturze zarzut korupcyjny i zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze - tłumaczy Brodowski.

Opracowanie: