Do szpitala w Szczecinie trafiła na obserwację kobieta z podejrzeniem świńskiej grypy. Na początku maja wracała samolotem z Tunezji. Wszystko wskazuje na to, że siedziała na pokładzie maszyny obok Meksykanina, który był chory i miał objawy grypy – dlatego lekarze zdecydowali się na hospitalizację. Wyniki próbek pobranych od pacjentki mają być znane w przyszłym tygodniu.

Jak informują lekarze ze szpitala w Mielcu na Podkarpaciu, cały czas poprawia się stan zdrowia 58-letniej kobiety zakażonej wirusem A/H1N1. Jej mąż i dwóch synów opuściło już placówkę. Z kolei pacjentka pozostanie w szpitalu co najmniej do niedzieli lub poniedziałku.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, do tej pory w Polsce przebadano 54 próbki pobrane od osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. Obecnie w Państwowym Zakładzie Higieny badane są cztery próbki, a trzy kolejne mają dotrzeć z Bydgoszczy i Krakowa. W Polsce wykryto tylko jeden przypadek zakażenia wirusem A/H1N1. To się nie zmieniło. Próbki, które są cały czas badane, na ogół dają wynik negatywny - powiedział reporterowi RMF FM zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand. Posłuchaj:

Kanada: Pierwszy śmiertelny przypadek grypy A/H1N1

O pierwszym w Kanadzie zgonie na grypę wywołaną przez wirus A/H1N1 poinformowały tamtejsze władze sanitarne. Ofiarą jest trzydziestokilkuletnia kobieta z prowincji Alberta. Poinformowano, że oprócz grypy kobieta miała także inne problemy ze zdrowiem. W Meksyku potwierdzono dotychczas 45 zgonów na nową grypę, a w Stanach Zjednoczonych dwa.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep – mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy nowej odmiany grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Państwowa Inspekcja Sanitarna zaznacza, że szczepionki przeciwko zwykłej grypie mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusy grypy świńskiej.