Nawet kilka dni muszą czekać zainteresowane osoby, które chcą kupić węgiel ekologiczny. W ostatnich dniach gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na ten rodzaj opału, a specjalistycznego procesu przetworzenia nie da się przyspieszyć. Kompania Węglowa jest w stanie wydobywać i przetwarzać dziennie 8-9 procent takiego węgla.

Węgiel ekologiczny to taki, który dobrze się spala. Dzięki temu do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń. Samego węgla nie brakuje. Kłopoty biorą się stąd, że ten dobry rodzaj opału trzeba najpierw wydobyć, a następnie odpowiednio przetworzyć. W okresach zwiększonego zapotrzebowania, przetwórnie nie nadążają z realizacją dużych zamówień (liczonych w tonach).

Cały czas w sprzedaży znajdują się mało 25-kilogramowe paczki z węglem ekologicznym. Za tego typu opakowanie trzeba jednak w ogólnym rozrachunku więcej zapłacić.

Węgiel ekologiczny to najbardziej poszukiwany rodzaj opału. Jak się bowiem okazuje węgiel węglowi nie jest równy. Nie można mówić o węglu w liczbie pojedynczej - mówi przedstawiciel Kompanii Węglowej. Jest więc m.in. węgiel odpowiednio zapopielony, zasiarczony i mniej lub bardziej kaloryczny. Dzieli się go również w zależności od bryły na groszki, ekogroszki i orzechy.

Może być również węgiel z kamieniem lub bez. Do tego dochodzi węglowy rarytas, czyli węgiel koksujący, którym jednak w zwykłym piecu już palić nie sposób.