Rzecznik kampanii Andrzeja Dudy Adam Bielan poinformował, kto będzie należał do sztabu wyborczego obecnego prezydenta. Kampanią pokieruje Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, o której w przeszłości było głośno podczas afery Komisji Nadzoru Finansowego.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest warszawską adwokatką. W latach 1998-2002 była radną w Radzie Miasta Bydgoszczy. W 2001 roku startowała do Sejmu z listy AWS Prawica, jednak nie udało się jej zdobyć mandatu. Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w 2019 roku była kandydatką PiS do Senatu w okręgu pilskim. Mandatu nie zdobyła - senatorem został Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", jej kandydatura do Senatu była forsowana przez polityków Porozumienia Jarosława Gowina. Kandydat prawicy wydaje się tu bez szans. Być może gra nie idzie wcale o mandat senatora, ale zapunktowanie w obozie władzy - mówili lokalni działacze PiS w rozmowie z "GW".

Głośno o prawniczce zrobiło się podczas afery KNF. Turczynowicz-Kieryłło reprezentowała prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jej kancelaria wysłała wówczas sześć wniosków o usunięcie z "Wyborczej" i "Newsweeka" artykułów o związkach NBP z KNF. Bank zapłacił za to 21 tys. zł, ale działania nie przyniosły skutków - sąd wnioski odrzucił. Zarzucano jej wtedy próbę cenzurowania mediów.

Nigdy tego nie robiliśmy. Broniłam wielu dziennikarzy w procesach, a nasza kancelaria jako pierwsza tłumaczyła orzeczenia Trybunału Praw Człowieka dot. wolności mediów. Poświęciliśmy wiele pracy temu zagadnieniu i rozważaniom dotyczącym granicy między interesem publicznym a wolnością prasy. Dlatego te zarzuty są dla mnie niezrozumiałe - mówiła Turczynowicz-Kieryłło w rozmowie z portalem Onet.pl.

Mecenas Turczynowicz-Kieryłło pojawiła się też w prokuraturze w Katowicach, gdzie szef banku centralnego był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie dotyczącym afery KNF.

Turczynowicz-Kieryłło - jak przypomina Interia.pl - lubi głośne sprawy medialne. Reprezentowała m.in. policjantów oskarżonych o porwanie przedsiębiorcy Krzysztofa Olewnika. Doprowadziła też do uniewinnienia Mariusza Handzlika, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który był oskarżony o współpracę z SB.

Nowa twarz w sztabie Dudy wywodzi się z rodziny o tradycjach szachowych i prawniczych. W rodzinie jej ojca było wielu adwokatów, z kolei w rodzinie jej matki - sędziów. 

Kto jeszcze w sztabie Andrzeja Dudy

Wybrany na rzecznika sztabu Adam Bielan poinformował dzisiaj, kto będzie należał do sztabu Andrzeja Dudy.

Oprócz Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, w kampanii główne skrzypce będą grali europoseł Joachim Brudziński, który będzie odpowiedzialny za sprawy organizacyjne oraz była premier Beata Szydło, która będzie się zajmowała kwestiami programowymi.

W skład sztabu wejdą również m.in. prezydenccy ministrowie Paweł Mucha i Błażej Spychalski oraz rzecznik rządu Piotr Müller - dzisiaj jednak ich dokładne zadania nie zostały przedstawione.

Opracowanie: