Uczniowie wrócili w szkolne mury. Dzisiaj spotykają się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, a już jutro wrócą na zajęcia lekcyjne. To doskonały czas, żeby zaplanować następne wolne dni. A tych w nadchodzących miesiącach nie będzie brakować!

Rok szkolny 2023/2024 rozpieszczał uczniów jeszcze zanim się rozpoczął. W tym roku wyjątkowo wakacje trwały dłużej, a rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się nie 1 września, a dopiero w poniedziałek 4 września. Oznacza to aż trzy dodatkowe dni wakacyjnej laby!

Natomiast zakończenie roku szkolnego będzie już w piątek 21 czerwca 2024 roku.

Naprawdę długa przerwa od nauki czeka uczniów w okresie świąteczno-noworocznym. Potrwa ona od 23 grudnia do 31 grudnia. Szkoły będą zamknięte też oczywiście w Nowy Rok, 1 stycznia, który jest dniem ustawowo wolnym.

Kiedy ferie zimowe?

Już dwa tygodnie później, od 15 stycznia, rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe, które w turach potrwają niemal do końca lutego.

W zbliżającym się roku szkolnym jako pierwsi na zimowy wypoczynek w terminie 15-28 stycznia udadzą się uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

W dniach 22 stycznia - 4 lutego wypoczywać będą uczący się w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Od 29 stycznia do 11 lutego przerwę będą miały szkoły w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Najdłużej na zimowe ferie czekać muszą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, którzy wypoczywać będą od 12 do 25 lutego 2024 roku.

Inne wolne dni

Kolejnym długim wolnym będzie wiosenna przerwa świąteczna, która we wszystkich województwach wypada w dniach 28 marca - 2 kwietnia 2024 roku.

Wielu uczniów nie pójdzie też do szkół w czasie egzaminów ósmoklasisty i pierwszego dnia matur.

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 opublikowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki nie obejmuje dni ustawowo wolnych, takich jak Wszystkich Świętych, Święto Trzech Króli, majówka czy uroczystość Bożego Ciała, która w przyszłym roku wypada w czwartek 30 maja. Dla uczniów oznacza to jeszcze wiele dodatkowych dni wolnych od nauki.

Uczniowie zakończą rok szkolny 2023/2024 w piątek 21 czerwca, natomiast maturzyści po raz ostatni w szkolnych ławkach spotkają się niemal dwa miesiące wcześniej - 26 kwietnia 2024 roku.