Dyrektor więzienia w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego wniosek o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. To pierwszy i na razie jedyny człowiek, który może zostać objęty nowymi przepisami ustawy o "bestiach", dotyczącej izolacji niebezpiecznych przestępców po zakończeniu kary więzienia. Tylko w zakładzie w Rzeszowie jest około 60 przestępców, których sprawy są jeszcze analizowane przez dyrekcję. Nie jest więc wykluczony kolejny wniosek o izolację.

Dzisiaj wniosek do sądu ws. Trynkiewicza. Jest sugestia, że powinien być izolowany

Do sądu w Rzeszowie trafi dzisiaj wniosek ws. skierowania na badania Mariusza Trynkiewicza. W dokumencie przygotowanym przez dyrektora rzeszowskiego więzienia pojawia się sugestia, że pedofil i zabójca czterech chłopców powinien być izolowany po zakończeniu odbywania kary. Trynkiewicz ma wyjść z... czytaj więcej

We wniosku dotyczącym Trynkiewicza dyrektor przekazuje, by uznać skazanego za osobę stwarzającą zagrożenie. (...) Sugeruje, że istnieje potencjalne zagrożenie. Skazany Mariusz T. może być niebezpieczny po opuszczeniu zakładu karnego - mówi w rozmowie z naszym reporterem major Norbert Gaweł z zakładu karnego w Rzeszowie. Dyrektor wydał opinię na podstawie kilku dokumentów. Była to opinia psychologiczna, psychiatryczna, jak też ocena sposobu funkcjonowania skazanego w warunkach izolacji więziennej, czyli w przebiegu jego resocjalizacji oraz ocena funkcjonowania jego w ramach realizowanej terapii - wymienia Gaweł. Mariusz Trynkiewicz kończy karę 11 lutego bieżącego roku i o ile nie zapadną inne rozstrzygnięcia w tej kwestii, do 11 lutego będzie w naszej jednostce - dodaje. 

Do sądu został skierowany jeden wniosek, właśnie dotyczący Trynkiewicza. Rzecznik Zakładu Karnego w Rzeszowie mjr Norbert Gaweł poinformował, że w późniejszym terminie dyrektor będzie rozpatrywał jeszcze sprawy innych skazanych i niewykluczone, że złoży w sądzie jeszcze kilka podobnych wniosków.

Czego dotyczy ustawa o bestiach?

Przypomnijmy, że Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia, może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.

Ustawę tę w połowie grudnia 2013 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

(mal)