Jerzy Hausner, wicepremier i minister gospodarki, opuścił szeregi SLD. Czy wyjdzie także z rządu? Takiej decyzji po „dezercji” - jak określają odejście Hausnera liderzy SLD - domaga się część polityków Sojuszu.

Moje drogi i SLD się rozchodziły, rozchodziły, aż wreszcie się rozeszły - tak Jerzy Hausner wyjaśniał przyczyny swej decyzji.

Jacek Zdrojewski, szef mazowieckiego SLD, uważa jednak, że Hausner ucieka z osłabionego Sojuszu, bo boi się stracić władzę. Ludzie, którym zależy tylko na władzy, dzisiaj SLD opuszczają - twierdzi. Teraz, kiedy Sojusz zbiera siły, dostaje cios od osób, które dzięki niemu robiły karierę - dodaje Józef Oleksy.

Z kolei wg Katarzyny Piekarskiej Hausner powinien teraz ustąpić ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki, bo rekomendowało go tam SLD. Minimum honoru nakazuje, żeby zrezygnować z tych funkcji, które pełni się z ramienia SLD - ocenia Piekarska. Ja tak bym na miejscu Hausnera postąpiła.

Hausner na pewno nie spodziewał się tak gwałtownych reakcji swoich kolegów. Dziś był bardzo zdenerwowany i unikał dziennikarzy.

A czy rzeczywiście Hausner może odejść z rządu? O takiej ewentualności sporo wcześniej plotkowano, ale powszechnie twierdzono, że Hausner takich planów nie ma. Do dziś.

Na razie jednak Hausner w rządzie jest; dołączył tylko do szerokiego grona ministrów, którzy do SLD nie należą. Poza Sojuszem jest Gronicki, Balicki, Jaruga-Nowacka, Rotfeld Socha. Powstaje więc pytanie, czyj jest ten rząd. Nadal SLD?

A co dalej z przynależnością partyjną Hausnera? Będzie najprawdopodobniej tworzył nową partię lub stowarzyszenie. Mówi się o Platformie Centrolewicowej. Nowe ugrupowanie budują ludzie prezydenta i ponoć także Cimoszewicz, Janik, Belka oraz Tomasz Nałęcz z SdPl.