Polska odrzuciła pierwszą kompromisową propozycję w sprawie opłat za emisję dwutlenku węgla. Jak informują wysłanniczki RMF FM na szczyt UE w Brukseli, pomysł został przedstawiony nieoficjalnie przez urzędnika Rady UE.

Jeśli będzie trzeba, to nie zawahamy się wydłużyć szczytu, albo zmusimy Unię do zorganizowania jeszcze jednego nadzwyczajnego spotkania. To buńczuczne deklaracje Donalda Tuska i jego ministrów w Brukseli przed obradami unijnego szczytu poświęconego opłatom za emisję dwutlenku węgla. Polsce i... czytaj więcej

Polska wraz z innymi nowymi krajami Unii Europejskiej walczy o sprawiedliwy podział kosztów pomocy dla biednych krajów w walce z emisją CO2. Nie chce się zgodzić na zasadę: „Im większy truciciel, tym więcej dokłada”.

Na razie widoków na porozumienie między nowymi a starymi krajami Unii nie ma - powiedział Mikołaj Dowgielewicz z Komitetu Integracji Europejskiej. Nastroje są bojowe. Ja jestem przygotowany na dwa scenariusze. Jeden scenariusz, że te obrady bardzo się przeciągną, dlatego parę koszul warto było zabrać z domu. Drugi scenariusz, że trzeba będzie się spotkać drugi raz - zaznaczył. Posłuchaj:

Według polskich dyplomatów odrzucona unijna propozycja była mało konkretna, a poza tym nie miała trafić do wniosków końcowych ze szczytu.