"Dla Polaków konstytucja to świętość; nie doszło w naszym kraju do złamania konstytucji; nie widzę podstaw do tego, żeby tak wiele czasu poświęcać polskim sprawom" - powiedziała w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło. Odbyła się tam debata na temat sytuacji w Polsce. "Debata europarlamentu o Polsce nie jest potrzebna i stanowi przykład obcej ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju" - ocenili eurosceptyczni posłowie PE z Polski. Także niektórzy zagraniczni deputowani PE bronili działań polskiego rządu. "Porównywanie rządu polskiego z Władimirem Putinem jest zupełnie nie na miejscu. Musicie sobie państwo zdać sprawę z tego, że jest to obraźliwe wobec narodu polskiego, który cierpiał pod jarzmem sowieckim i narodowosocjalistycznym" - mówił szef frakcji EKR Syed Kamall. Inni jednak krytykowali ekipę Beaty Szydło. "Widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności w Polsce" - podkreślił w swym przemówieniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Wtórowała mu m.in. współprzewodnicząca Zielonych w PE Rebecca Harms. "Sytuacja w Polsce tworzy wrażenie, iż rządy większości przeradzają się w dyktat" - stwierdziła. Zobaczcie zapis naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:39

W imieniu frakcji Europa Wolności i Demokracji wystąpił europoseł Robert Iwaszkiewicz z Kongresu Nowej Prawicy. Sprawy polskie powinny być rozwiązywane w Polsce i przez Polaków - powiedział Iwaszkiewicz. Ta debata jest niepotrzebna. Motywy jej zwołania są niejasne, a podstawy prawne są wątpliwe.

Dodał, że instytucje UE zajmują się nie tym, do czego są powołane. My, Polacy, mamy bardzo złe doświadczenia, jeśli chodzi o ingerencję w nasze sprawy - dodał, przypominając, że 200 lat temu "troska" Rosji, Niemiec i Austrii o sprawy Polski zakończyła się trzeba rozbiorami i utratą niepodległości na 125 lat, a potem z "bratnią pomocą" pośpieszyli Polsce komisarze sowieccy. Teraz z bratnią pomocą występują komisarze europejscy. Dla Europy najlepiej i najbezpieczniej jest, gdy polskimi problemami zajmują się wyłącznie sami Polacy - powiedział Iwaszkiewicz.

19:38

Zróbmy wszystko, by Europa rozwijała się w spokoju i by była wspólnotą suwerennych, równych, sprawiedliwie rządzonych państw - apelowała premier Beata Szydło zabierając głos po wysłuchaniu wystąpienia europosłów w debacie w PE o sytuacji w Polsce.

19:35

Michał Marusik, przemawiający w imieniu frakcji Europa Narodów i Wolności, powiedział, że nie martwi się debatą. Nie martwię się tym, że obca konkurencja Polskę krytykuje. To może oznaczać, że władze polskie podjęły jakieś działania ewidentnie zgodne z polskim interesem państwowym i narodowym - powiedział Marusik.

Problemem jest sam fakt, że ta debata się odbywa. Ta debata jest ostentacyjną manifestacją mieszania się czynników się zewnętrznych w wewnętrzne sprawy suwerennych państw. To jest choroba UE - ocenił.

19:33

Ja demokracji nienawidzę, demokracją pogardzam, ale wy jesteście demokratami, więc przyjmijcie do wiadomości, że lud polski demokratycznie i legalnie wybrał PiS - powiedział europoseł niezrzeszony Janusz Korwin-Mikke. Demokracja to tyrania większości, więc PiS, mając za sobą większość, będzie robiło, co chce - dodał. Ocenił też, że choć on nie lubi PiS, to Polacy wybrali tę partię "w nadziei, że poprzednich władców uda się powsadzać do więzień, bo tam jest ich miejsce".

19:22

Szef MSZ Holandii: Musimy wykluczyć podwójne standardy. Mamy zadanie do wykonania. Nie możemy się tylko wytykać palcami.

19:20

Pozwólcie nam zgodnie z wolą polskich obywateli zrealizować nam program. Pozwólcie nam rządzić - apeluje Beata Szydło. Ja jestem Europejką i jestem z tego dumna. Ale przede wszystkim jestem Polką i jestem z tego dumna - dodaje.

19:17

Szydło: Wierzę, że UE z troską pochyli się nad sprawami polskiej gospodarki. Śląsk potrzebuje pomocy UE. Bądźcie Państwo solidarni ze Śląskiem. Pomóżcie polskim kopalniom.

Wierzę w Unię Europejską, wierzę w Europę.

19:16

Szydło: Nie jesteśmy partią nacjonalistyczną. Takie sformułowania uważam za obraźliwe. Nie będę ich komentować.

19:15

Beata Szydło: Uważam, że ta debata jest zupełnie niepotrzebna, ale jestem tutaj, bo szanuję to, że PE chce pochylić się nad tym problemem.

19:13

Beata Szydło: Polski rząd sam wystąpił do Komisji Weneckiej o opinię. Nie musiał nas do tego nikt zachęcać.

19:06

Jedynym pani argumentem jest to, że PO popełniła błędy - zarzucał Beacie Szydło po jej drugim przemówieniu Guy Verhofstadt.

18:59

Dziś jest nam przykro, że Polska staje się przedmiotem debaty publicznej w Europie; to zdarza się po raz pierwszy w historii naszego członkostwa w Unii; mamy nadzieję, że po raz ostatni - dodał Jan Olbrycht z PO.

18:55

Mogę mieć poczucie niesprawiedliwości, że to Polska jest poddawana temu eksperymentowi; ale jestem tu, by rzeczowo rozmawiać - podkreśliła na końcu drugiego wystąpienia polska premier. 

18:51

Przyszliśmy do Polski, która była uosobieniem wolności, równości i sprawiedliwości. (...) W takiej Europie chcemy być. (...) Polska nie zasługuje na to, by być na cenzurowanym - dodaje. Nie robimy niczego, czego nie ma w innych państwach europejskich - podkreśla. 

18:49

Nie zrezygnujemy z tego, do czego zobowiązaliśmy się wobec wyborców - mówi Szydło.

18:44

Premier Szydło ponownie zabiera głos. Polska nie zasługuje na procedurę kontroli praworządności, bo nie są w niej łamane prawa człowieka, ani demokratycznego państwa prawa - podkreśla. Toczmy ten spór, tam gdzie jest na to miejsce, w polskim parlamencie - dodaje. 

18:43

PE jest pełen interesów politycznych; gdzie były skargi, gdy poprzednia władza nominowała nadprogramowych sędziów TK - pytał w trakcie debaty o Polsce w PE przewodniczący frakcji EKR Syed Kamall. Ocenił, że porównania do Putina są obraźliwe dla Polaków.

18:37

Polska premier musi odpowiadać na skandaliczne zarzuty autokratów - mówił francuski poseł do Parlamentu Europejskiego.

18:33

UE nie powinna zajmować się Polską, a naruszeniami w traktatach europejskich - mówił Hans-Olaf Henkel. Jeśli jakiś naród nie potrzebuje pouczenia odnośnie demokracji to właśnie Polska - podkreślił. 

18:33

To nie my inicjowaliśmy tę debatę - zapewniał europoseł z listy PO Jan Olbrycht. Dziś jest nam przykro, że Polska staje się przedmiotem debaty w PE - podkreślał.

18:32

My, francuscy patrioci, nie zgadzamy się na ingerencje Niemiec w sprawy innych państw - mówił z kolei Jean-Luc Schaffhauser.

18:28

To nie Polska ma problem z praworządnością, ale instytucje europejskie - mówił z kolei eurodeputowany Aymeric Chauprade

18:24

W trzech sprawach zgadzam się z premier Beatą Szydło: że Polacy to bardzo dumny naród, że Polska to piękny kraj i zgadzam się, że Polska dobrze się rozwija i ma szansę zostać championem Europy - powiedział dziennikarzom Tusk po wystąpieniu Szydło.

18:23

Niezależne media i Trybunał Konstytucyjny to pierwsze z warunków istnienia państwa prawa - podkreślał w czasie debaty o Polsce w PE szef grupy Socjalistów i Demokratów Gianni Pittella. Jego zdaniem decyzje PiS w tej sprawie negują polską historię.

18:22

Europejska Partia Ludowa nie zamierza oceniać działań polskiego rządu z góry, ale jedynie upewnić się, że wartości nie są zagrożone - zapewnił przemawiający w imieniu tej frakcji hiszpański europoseł Esteban Gonzalez Pons w czasie wtorkowej debaty PE o Polsce. Podkreślił on, że polski naród walczył z "dyktaturami i odniósł zwycięstwo". Jednak - dodał -  Polacy, tak jak wiele innych narodów europejskich, "aż zbyt dobrze wiedzą, że najgorszy autorytaryzm bierze się z wewnątrz".

18:17

Neonacjonalizm rządu Szydło stoi w sprzeczności z wartościami europejskimi - mówiła europoslanka Barbara Spinelli, 

18:12

Skąd KE czerpie informacje o faktach, kto te informacje Wam przekazuje? Z mediów? Rząd wysłał wyjaśnienia, a nie ma ich śladu w dokumencie KE - pytał eurodeputowany Ryszard Legutko. Przez ostatnie 8 lat mieliśmy w Polsce rządy jednopartyjne. Jedna partia kontrolowała wszystkie instytucje - dodał. Podwójne standardy pokazują, że w UE są kraje, a także partie bardziej i mniej równe - podkreślił. 

18:11

Ustawa medialna jest krokiem wstecz ws. wolności mediów - stwierdziła słoweńska eurodeputowana Tanja Fajon. 

17:55

Rządy partii, która wygrała wybory w Polsce, zmieniają się w dyktat - mówiła współprzewodnicząca frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego Rebbeca Harms. 

17:50

To co się dzieje w Polsce może pomóc Putinowi, on nie lubi jedności europejskiej - mówił poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący grupy liberalnej Guy Verhofstadt.

17:40

Eurodeputowani zadają pytania premier Beacie Szydło. 

17:37

Polska to piękny kraj, Polacy to dumny naród; zbyt długo czekaliśmy, by cieszyć się wolnością, sprawiedliwością, suwerennością, byśmy dzisiaj te wartości zaprzepaścili, to jest dla nas bezcenne - mówiła Szydło dodając: Jestem przekonana, że w dialogu i porozumieniu będziemy razem budowali przyszłość UE.

17:35

Zmiany w mediach publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów; to próba przywrócenia im charakteru apolityczności i bezstronności - mówiła premier. Spór o TK ma wymiar polityczny, a nie merytoryczny i powinien być rozwiązany na gruncie porozumienia w Polsce; ja taką gotowość do kompromisu zgłaszam i będę rozmawiać z opozycją - dodała. 

17:31

W czerwcu 2015 Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która została później uznana w części za niekonstytucyjną, z naruszeniem konstytucji dokonano przedwczesnego wyboru sędziów TK, musieliśmy to naprawić - tłumaczyła polska premier. Zgadzamy się, by 8 z 15 sędziów TK było wskazanych przez opozycję, to jest pozytywna zmiana w postrzeganiu praw opozycji, to radykalna zmiana w porównaniu z naszymi poprzednikami - dodała. 

17:29

Dla Polaków konstytucja to świętość; nie doszło w naszym kraju do złamania konstytucji; nie widzę podstaw do tego, żeby tak wiele czasu poświęcać polskim sprawom - powiedziała Szydło. Nowy rząd podejmuje decyzje zgodnie z prawem, szanując konstytucję, ustawy, traktaty europejskie - podkreśliła. 

17:25

Po latach transformacji, również uczestnictwa w UE, wielu Polaków ma poczucie, że pozostali w procesie transformacji pominięci - mówiła Szydło dodając: Wielu polskich obywateli ma poczucie, że muszą mieć równe szanse i w naszym programie są odpowiednie rozwiązania, również wzorowane na tych stosowanych w innych państwach UE. 

17:22

Wydaje mi się, że te głosy niesprawiedliwe, które oceniają Polskę i polski rząd w sposób nieuprawniony, są wynikiem niedoinformowania czy też wygłaszane są przez tych, którzy mają złą wolę, ale wierzę, że są oni w mniejszości - mówi Szydło. Przez lata walczyliśmy o wolność i możliwość budowania własnej państwowości, wywalczyliśmy to i nie damy sobie tego odebrać - dodaje. 

17:19

Dziękuję za to, że mogę dziś w PE opowiedzieć o Polsce; ważne, żebyśmy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości co do zmian, które wprowadzamy teraz w Polsce - podkreśla w swym przemówieniu premier Beata Szydło. Wolność, równość, sprawiedliwość i suwerenność to wartości, które Polacy cenią ponad wszystko; na podstawie tych wartości wytyczamy rozwój naszego państwa - dodaje. 

17:09

Widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności - podkreślił w przemówieniu wiceprzewodniczący KE. Dodał przy tym, że "KE całkowicie akceptuje suwerenność Polski". Usystematyzowany dialog z władzami Polski ma służyć współpracy, a nie konfrontacji - powiedział. 

16:57

Rusza z opóźnieniem debata o Polsce w PE. Otworzył ją przewodniczący PE Marin Schulz. To bezprecedensowa, po raz pierwszy odbywająca się debata w PE. Tego typu debaty jak dotąd nie odnotowano - mówił. 

16:48

Polska to nie PiS. To nie jest debata przeciwko Polsce - stwierdził prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że liczy na wyjaśnienia ze strony premier Beaty Szydło podczas debaty. Mam nadzieję, że wystąpienia pani premier będzie pełne konkretów, bo tego zabrakło w wystąpieniu w polskim parlamencie - ocenił.

16:46

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że premier Beata Szydło podczas wtorkowej debaty o sytuacji w Polsce w europarlamencie nie powinna "siać propagandy", tylko odpowiadać na konkretne pytania. Zdaniem polityka premier powinna unikać retoryki używanej w Polsce.

16:42

Zamiast rzeczowo tłumaczyć swoje racje, wygląda na to, że PiS chce przede wszystkim atakować poprzedni rząd - taki zarzut przed debatą w europarlamencie nt. Polski sformułował pod adresem PiS wiceszef klubu PO Rafał Trzaskowski. Podkreślił przy tym, że Platforma podtrzymuje swoje wcześniejsze intencje, by przeprowadzić debatę w sposób merytoryczny.

16:40

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w Parlamencie Europejskim, że jego intencją jest, by na temat Polski wyrażano się jak najlepiej, a nie jak najgorzej. Przekonywał, że będzie robił wszystko, by "naprawiać to, co niektórzy psują".

16:33

Rezolucja europarlamentu w sprawie praworządności w Polsce jest "mocno prawdopodobna" - ujawniły naszej dziennikarce źródła w Parlamencie Europejskim. Katarzyna Szymańska-Borginon pierwsza informowała, że takie postanowienie prawdopodobnie będzie przyjęte na początku lutego.

Premier w dzisiejszej rozmowie z szefem europarlamentu Martinem Schulzem wnioskowała, żeby takiej rezolucji w ogóle nie było. Tego Schulz nie mógł jednak obiecać, bo ostateczną decyzję podejmują szefowie grup politycznych. Na razie jest tylko wstępna decyzja w tej sprawie. Polscy eurodeputowani z SLD, którzy należą do grupy socjalistów - są zdecydowanie przeciw. Jednak europosłowie Platformy - takiego zapewnienia nie dają. Jak podkreśla nasza korespondentka, trzeba jednak pamiętać, że taka rezolucja - nawet jeżeli zostanie uchwalona - nie jest wiążąca prawnie i nie oznacza żadnych sankcji. Z pewnością jednak byłoby to wsparcie dla działań Komisji Europejskiej i złe wizerunkowo dla Polski. 

16:25

Polska demokracja miewa się dobrze - takie transparenty witają europosłów przybywających na debatę o praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim w Strasburgu - informuje nasz korespondent Marek Gładysz.

16:11

Premier Szydlo porządkuje informacje na temat eurodeputowanych, którzy będą zadawać pytania. Już mniej więcej wie czego może się spodziewać. Jej otoczenie zapewnia, że jest dobrze przygotowana - relacjonuje nasza korespondentka w Brukseli. 

To przede wszystkim minister ds. europejskich Konrad Szymański, który zna europarlament od podszewki, bo spędził w nim dwie kadencje czyli 8 lat - przygotowywał polską premier. Jak się dowiedziała nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon, Beata Szydło jest troszeczkę zestresowana: takie wystąpienie jest bowiem dla niej czymś nowym, także sama procedura kontroli praworządności jest nowa i jest dopiero testowana na Polsce. Nawet Victorowi Orbanowi było łatwiej, bo podczas takiej debaty - broniła go duża frakcja chadecka. Beata Szydło będzie bardziej osamotniona. Współpracownicy pani premier dodają jej podobno otuchy. 

W zeszłą środę Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawnego. Powodem jest nieprzestrzeganie orzeczeń TK oraz wątpliwości wokół reformy Trybunału uchwalonej 23 grudnia ub. roku. W imieniu Komisji w debacie bierze udział trójka komisarzy. Wiceprzewodniczący Frans Timmermans, komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova, a także odpowiedzialny za kwestie medialne Guenther Oettinger. Polski rząd reprezentuje premier Beata Szydło. Dyskusji, jednak nie w sali plenarnej, przysłuchuje się szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który miał wystąpienie na forum PE w poprzednim punkcie.


(mal)