Górnicza „Solidarność” podjęła Wczoraj decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego. Środowe długie rozmowy górników z władzami w Katowicach zakończyły jedynie wydaniem przez obie strony odrębnych stanowisk. Następna tura negocjacji ma odbyć się w poniedziałek.

Dziś we wszystkich kopalniach odbędzie się referendum, w czasie którego górnicy odpowiedzą na pytanie, czy chcą strajku generalnego.

Wprowadzenie pogotowia strajkowego oznacza, że „Solidarność” w województwie śląskim może podjąć decyzję o rozpoczęciu strajku. I to w każdej chwili. Jak tłumaczą związkowcy, podjęta dziś decyzja to reakcja na to, że rząd – ich zdaniem – nie przedstawił dotąd żadnych konkretnych rozwiązań, dotyczących reformy nie tylko górnictwa, ale także innych branż: hutnictwa, kolei czy służby zdrowia.

Pogotowie strajkowe wprowadzono w przeddzień zapowiadanego od dawna referendum w kopalniach. Dziś przez cały dzień, przed rozpoczęciem każdej kolejnej zmiany, górnicy będą odpowiadać na pytanie, czy zgodzą się na ewentualny strajk generalny. Ma on być odpowiedzią na rządowy projekt likwidacji kopalń i zwolnień w górnictwie.

W organizowanym na początku września innym referendum górnicy zdecydowaną większością odrzucili możliwość wprowadzenia takiego programu.

Foto: Archiwum RMF

00:15