Szpitalny oddział leczący pijane dzieci ma powstać przy Akademii Medycznej w Gdańsku. Eksperci mówią, że to konieczność, bo pijane dzieci to poważny i ciągle narastający problem.

Budowa specjalnego oddziału będzie kosztowała 2 miliony złotych. Elżbieta Rucińska z pomorskiego NFZ zapewnia, że znajdą się na to pieniądze: Taka grupa świadczeń niestety też jest potrzebna.

Nie wiadomo jednak, czy oddział powstanie w Akademii Medycznej. Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z prawem musi ogłosić przetarg: Zgłaszają się świadczeniodawcy i to postępowanie rozstrzyga, a nie chęć tego, kto chciałby u nas pobierać środki finansowe - dodaje Rucińska. Co do potrzeby tworzenia oddziału nie mają wątpliwości lekarz i urzędnicy.

Tylko w ten weekend przewieziono do szpitali czterech nietrzeźwych 14-latków i jedną 13-letnią dziewczynkę, która miała ponad 3 promile alkoholu we krwi. Pogotowie ratownicze przyjmuje wiele takich wezwań: Decydujemy się zabrać dziecko, jeśli ma bełkotliwą mowę, zaburzoną równowagę, nie może utrzymać się na własnych nogach – powiedziała jedna z pracownic gdańskiego pogotowia ratunkowego.