Banki, które mają trudności z pozyskaniem franków szwajcarskich, powinny wycofać oferty kredytów udzielanych w tej walucie - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli banki nie zastosują się do tych wytycznych, KNF zapowiada interwencję - w grę wchodzi nawet zakaz udzielania pożyczek długoterminowych.

To efekt sytuacji na rynku finansowym. Według KNF, banki muszą mieć zagwarantowany dostęp do finansowania transakcji we frankach szwajcarskich. Jeśli nie mają, powinny wycofać się z takich kredytów. Takie stanowisko zostało przedstawione bankom.

Władze KNF ujawniły, że nadzór już zalecił jednej z instytucji finansowych wycofanie oferty kredytów w walutach obcych. Grożą jej poważne sankcje. Jeśli instytucja nie podporządkuje się „życzeniom komisji”, grozi jej ograniczenie działalności. W grę wchodzi zakaz udzielania pożyczek długoterminowych. Posłuchaj relacji Kamili Biedrzyckiej:

Przy okazji komisja zapewniła, że nie zamierza likwidować kredytów walutowych. Nadzór pracuj za to nad nową rekomendacją. Będzie dotyczyć oceny zdolności kredytowej kredytobiorców, bo część z nich zbyt liberalnie podchodzi do tej kwestii.