Szef MSZ Radosław Sikorski podczas dzisiejszych obrad szefów unijnej dyplomacji uwzględni stanowisko prezydenta? Jeszcze w piątek na unijnym szczycie Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Litwy apelowali, by nie wznawiać negocjacji z Rosją ws. nowego partnerstwa, z powodu niewypełnienia przez nią warunków porozumienia pokojowego z Gruzją. Jednak większość unijnych ministrów uważa, że rokowania trzeba wznowić. Naciska zwłaszcza Francja.

Z dotychczasowych wypowiedzi ministra Sikorskiego można wnioskować, że kategoryczne stanowisko prezydenta nie jest po jego myśli. Minister zawsze powtarzał, że nie należy pozbawiać się możliwości dialogu z Rosją.

Czy dojdzie do kompromitacji z powodu polskiego dwugłosu w tej sprawie? Wyjście z trudnej sytuacji może niespodziewanie przynieść Francja. Paryż nie będzie chciał dopuścić do głosowania nad wznowieniem rokowań z Moskwą. Zezwoli jedynie na debatę. Francja uważa, że negocjacje z Rosją nie zostały zawieszone a jedynie przełożono termin kolejnego spotkania. Nie jest więc konieczna jednomyślna decyzja unijnej rady, bo o wznowieniu rozmów może zadecydować sama Komisja.