Nawet milion Polaków w ciągu trzech lat może wrócić do kraju z emigracji - prognozuje w Gazecie Wyborczej Maciej Duszczyk, członek zespołu doradców strategicznych premiera Tuska. Chodzi o tę grupę naszych rodaków, którzy wyjechali z Polski za pracą po roku 2004. Czy będą mieli po co i do czego wracać?

Ci, którzy wrócą, w Zachodniopomorskim mogą liczyć na preferencyjne zasady przyznawania unijnych funduszy na otwarcie firmy: Te inicjatywy, które będą przewidywały udzielenie wsparcia osobom powracającym zza granicy, będą dodatkowo punktowane - mówi Andrzej Przewoda, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Szczecinie, w rozmowie z reporterem RMF FM Andrzejem Piedziewiczem.

Szczeciński urząd miasta namawia natomiast do powrotu informatyków. Uzyskaliśmy dwa granty dla jednej firmy, która szuka 300 informatyków. Drugi grant dla firmy z obszaru bankowości - relacjonuje Celina Skrobisz, rzecznik szczecińskiego magistratu. Co z pozostałymi zawodami? Na szczęście na razie sytuacja na rynku pracy jest dobra. Pytanie tylko, co będzie za kilka miesięcy, gdy pracę stracą szczecińscy stoczniowcy a Polska zacznie odczuwać skutki międzynarodowego kryzysu finansowego.