Cztery osoby - małżeństwo, jego roczne dziecko oraz teściowa - zachorowały na grypę A/H1N1 - poinformował w sobotę wieczorem szpital w Bełchatowie, gdzie cała czwórka przebywa. Według informacji uzyskanych w placówce, małżeństwo z dzieckiem wróciło z Londynu. Na lotnisku powitała ich teściowa. Po przyjeździe do domu wszyscy poczuli się źle i z objawami grypy trafili do bełchatowskiego szpitala.

Badania potwierdziły, że są chorzy na świńską grypę.

Tymczasem przed południem dwanaście osób - w tym dziewięcioro dzieci - z objawami zakażenia wirusem grypy A/H1N1 trafiło do łódzkiego szpitala. Dzieci przebywały do 24 lipca na obozie w Hiszpanii, gdzie miały kontakt z osobą zarażoną nową grypą. Do szpitala trafiła też matka jednego z uczestników obozu, która przez ostatnich kilka dni przebywała z nim na obozie. Życiu chorych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dwie ostatnie dorosłe osoby, które przebywają w szpitalu, miały kontakt z osobami, podejrzanymi o zarażenie wirusem A/H1N1 w Stanach Zjednoczonych.

Wszyscy pacjenci zostali umieszczeni w blokach izolacyjnych, są w dobrym stanie, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podkreślono w komunikacie lekarza zakaźnej izby przyjęć łódzkiej placówki.

W szpitalu wprowadzono zakaz odwiedzin.

Tymczasem - jak ustaliła reporterka RMF FM - w ciężkim stanie jest ośmiolatka, która z ostrymi objawami grypy A/H1N1 na początku lipca trafiła do warszawskiego szpitala przy ulicy Niekłańskiej. Co prawda, pacjentkę całkowicie wyleczono już z wirusa nowej grypy, ale dziecko w wyniku pochorobowych powikłań ma tak zwane zwłóknienie płuc. Cały czas jest podłączone do respiratora, nie może oddychać samodzielnie.

Przy okazji takich informacji coraz częściej pojawiają się pytania o produkcję i skuteczność szczepionki przeciwko grypie typu A/H1N1. Mimo że preparat wciąż nie powstał, niektóre kraje Unii Europejskiej - jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy - już złożyły na niego zamówienia. W Polsce resort zdrowia tłumaczy, że na razie nie ma takiej potrzeby. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Kamili Biedrzyckiej: