W dziesięciu pobranych próbkach odkryto bakterie legionelli - takie są wyniki badań sieci wodociągowej, jakie sanepid przeprowadził na jednym z osiedli w Czeladzi w województwie śląskim. W dwóch próbkach stężenie bakterii było bardzo wysokie, w pozostałych ośmiu - wysokie. Sprawą zajęto się po tym, jak w ostatnim miesiącu do miejscowego szpitala trafiło 40 pacjentów z zapaleniem płuc.

Sanepid nakazał wstrzymanie dostaw ciepłej wody do 10 bloków na jednym z osiedli. Administracja osiedla będzie także musiała zdezynfekować tą sieć wodociągową, a mieszkańcy powinni wymienić sitka w prysznicach i kranach, bo bakterie do płuc dostają się przez utworzony w powietrzu wodny aerozol.

Po serii zachorowań na zapalenie płuc od kilku pacjentów pobrano próbki krwi. Badania potwierdziły teraz obecność bakterii u kolejnej, trzeciej już osoby. W tej chwili z zapaleniem płuc w szpitalu w Czeladzi leży 8 osób. Ale na szczęście u nikogo z przyjętych w ciągu ostatniego miesiąca nie było żadnych poważniejszych powikłań.