IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski. W woj. lubuskim utrzymuje się zagrożenie upałami najwyższego, trzeciego stopnia.

W całym województwie lubuskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień wskażą tam maksymalnie od 32 st. do 35 st. W nocy minimalna temperatura to 18-21 st.

W pozostałej części kraju - 15 województwach - obowiązuje ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (oprócz powiatów nadmorskich), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów wschodnich), podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, zachodniej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Na tym obszarze prognozowana temperatura to maksymalnie 30-34 st. w dzień, minimalna - 18-21 st. w nocy.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Starajmy się nie przebywać w pełnym słońcu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w związku z zapowiadanymi rekordowo wysokimi temperaturami, apeluje w czwartek o niebagatelizowanie ostrzeżeń o upałach i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W najbliższych dniach termometry pokazywać będą ponad 30 stopni w cieniu.

"Starajmy się nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody i unikać zbędnego wysiłku fizycznego" - radzi MSWiA.

"Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe" - podkreśla resort.

MSWiA oraz służby apelują też o rozsądek i nieprzecenianie swoich możliwości w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku sierpnia utonęło już w Polsce 49 osób. Resort radzi, by samemu zadać o swoje bezpieczeństwo, przestrzegając regulaminu kąpielisk i stosując się do uwag i zaleceń ratowników.

Ministerstwo przypomina, że dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych i podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

"Jeśli nad wodą zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - akcentuje MSWiA.

(nm)