Lekarze rodzinni z „Porozumienia Zielonogórskiego" zwrócili się bezpośrednio do Donalda Tuska o pomoc w negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze nie chcą podpisywać kontraktów na przyszły rok, narzekają na zmiany warunków świadczenia usług w podstawowej opiece zdrowotnej. Premier jest coraz częściej adresatem tego typu postulatów.

Nawet jeśli Donald Tusk dystansuje się od takich sporów i nie będzie chciał gasić konfliktów, to z pewnością będzie to problem dla jego rządu.

Rozmów na temat podwyżek domagają się kolejarze. Do spotkania w tej sprawie ma dojść po Nowym Roku, a to oznacza, że w święta strajku na kolei na szczęście nie będzie. Związkowcy chcą podwyżek na poziomie 50 procent.

Żądania podwyżek formułują też nauczyciele. 18 stycznia 2008 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi w Warszawie manifestację. 95 procent środowiska wyraża niezadowolenie z powodu, ich zdaniem, zbyt niskiego, planowanego wzrostu płac.

Pozostaje jeszcze nierozwiązana kwestia roszczeń górników. Jutro ponownie spotyka się sztab protestacyjny. Związkowcy nie wykluczają, że jeżeli nie dojdzie do negocjacji w sprawie podwyżek, ogłoszą datę strajku generalnego.