Głos na odtworzonej przedwczoraj przez arabską telewizję al-Arabija taśmie jest prawdopodobnie głosem jednego z liderów al-Qaedy, Ajmana al-Zawahiriego - twierdzi CIA. Al-Zawahiri ostrzegł w tym nagraniu USA, że zapłacą wysoką cenę, jeśli zrobią krzywdę któremuś z więźniów przetrzymywanych w bazie Guantanamo na Kubie.

Al-Zawahiri powiedział m.in.: Mówimy Ameryce tylko jedno: to, co wycierpieliście do tej pory, to zaledwie wstępne potyczki. Prawdziwa bitwa jeszcze się nie zaczęła. Zawahiri jest uważany za "prawą rękę" Osamy bin Ladena.

W amerykańskiej bazie w Guantanamo na Kubie przebywa około 680 mężczyzn, zatrzymanych w Afganistanie w 2001 roku i podejrzewanych o związki z Bazą. Wkrótce mają oni stanąć przed amerykańskimi trybunałami wojskowymi. Niektórzy mogą zostać skazani na karę śmierci.

W ubiegłym tygodniu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegł, że organizacja Osami bin Ladena planuje ataki, porównywalne z tym z 11 września. Wywiad miał uzyskać poważne informacje, z których wynika, że terroryści mają zamiar porwać samoloty pasażerskie.

05:30