Dwudziestego czwartego września warszawiacy wybiorą radnych gminy Centrum.

Datę wyborów wyznaczył premier. Niektórzy samorządowcy chcieli, by wybory lokalne odbyły się razem z prezydenckim, ale - jak wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Józef Płoskonka, pełniący obowiązki zarządcy gminy - takie rozwiązanie jest niemożliwe."Wybory muszą się odbyć do pierwszego października, kiedy to mija ustawowy termin trzech miesięcy. Nawet gdyby zbiegły się z wyborami prezydenckimi, nie może być mowy o połączeniu, choćby ze względów technicznych – prawo wyborcze mówi, że należy powołać odrębne komisje, które pracować będą w różnych lokalach."

Jutro w Warszawie pojawią się ogłoszenia z rozporządzeniem premiera podpisane przez wojewodę. Kandydaci na radnych będą się mogli zgłaszać przez miesiąc, następny etap to kampania wyborcza i za dwa miesiące warszawiacy pójdą głosować. Minister Józef Płoskonka zapowiada że w tym czasie nie będzie próżnował: „Ja jako osoba pełniąca funkcje organów gminy, będę chciał w tym czasie uchwalić statut rady gminy Centrum, uzgodnić go z premierem tak aby radni jak najszybciej wybrali zarząd”.

Posłuchaj relacji warszawskiego reportera RMF FM Marcina Firlej:

Na początku lipca Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarząd gminy Centrum został wybrany niezgodnie z prawem i dlatego, na podstawie nowelizacji ustawy warszawskiej, rada gminy Centrum nie istnieje. W sierpniu NSA rozstrzygnie, czy premier miał prawo powołać komisarza.

Posłuchaj wiceministra Płoskonki:

07:00