Bydgoszcz jest brana pod uwagę jako siedziba jednego z dowództw natowskich. Dziś jest tam dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego i 1. Korpusu Zmechanizowanego. Być może już wkrótce znajdzie się tam też dowództwo ośrodka szkoleniowego wojsk NATO.

Kompleks budynków, w którym miałoby się takie dowództwo znaleźć już obejrzała grupa oficerów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przedstawiliśmy informacje, jakimi oficerami dysponuje zarówno dowództwo 1. Korpusu, jak i Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Pokazana była problematyka związana z komunikacją, z systemami komputerowymi, z łącznością utajnioną - mówi RMF major Andrzej Wiatrowski z 1. Korpusu. Natowskich oficerów interesowało nawet to, czy wojsko ma w Bydgoszczy, gdzie się odprężyć po służbie.

Jak dowiedział się reporter RMF, bydgoski ośrodek miałby koordynować ćwiczenia wojsk na polskich poligonach. W pobliżu jest największy poligon w Europie, w Drawsku Pomorskim, który cieszy się wielką renomą u naszych sojuszników. W Bydgoszczy ćwiczenia byłyby planowane i przygotowywane.

Powstanie dowództwa niepokoi jednak oficerów 1. Korpusu. Od jakiego czasu mówi się w Bydgoszczy, że jego dowództwo zostanie zlikwidowane, a część wojskowych zwolniona. Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, a rzecznik jednostki twierdzi, że to tylko plotka, bo nie ma żadnych rozkazów w tej sprawie.

Foto Archiwum RMF

12:50