Energetyka, walka z terroryzmem, sytuacja w Afganistanie i sprawy związane z polsko-rosyjską wymianą kulturalną - to zdaniem szefowej polskiej dyplomacji główne tematy rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji. Siergiej Ławrow rozpoczął wieczorem dwudniową wizytę roboczą w Polsce.

Siergiej Ławrow w Warszawie spotka się dziś z prezydentem, premierem i ministrem spraw zagranicznych. Polska chce wytłumaczyć Rosji, że ewentualna decyzja o rozmieszczeniu na terytorium naszego kraju amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest wymierzona przeciw Moskwie.

Polska zapowiada otwartość w prowadzeniu rozmów. Paweł Kowal z MSZ deklaruje jednak, że poruszane będą wszelkie, nawet drażliwe tematy, nie tylko tarcza antyrakietowa. Dlaczego na ten projekt tak alergicznie reaguje Rosja i czym jest tarcza - przypomina nasz amerykański korespondent Jan Mikruta:

W oczekiwaniach Warszawy i Moskwy jest jednak duży rozdźwięk i, jak podkreśla analityk Bartłomiej Sienkiewicz, to Polsce zależy na poprawie stosunków z Rosją, a nie odwrotnie.

Rosjanie mają do załatwienia bardzo prostą rzecz – dostęp do końcowych użytkowników gazu. To tak naprawdę oznacza oddanie rynku użytkowników końcowych Gazpromowi, co się już dzieje w Europie Środkowej. Polska się opiera, ale ten napór raczej rośnie i wydaje się, że więcej atutów mają Rosjanie niż my - uważa Sienkiewicz.

Polska natomiast cały czas nie może eksportować do Rosji wielu swoich produktów. Przed nami jest także zapowiadana przez rząd renegocjacja umów gazowych. Są też inne drobniejsze sprawy, między innymi blokada żeglugi na Zalewie Wiślanym. Utrzymane ma zostać także polskie stanowisko w sprawie budowy Gazociągu Północnego.

Polska jest też gotowa zaprezentować swoje stanowisko co do napięcia na linii Moskwa – Tbilisi. Zależy nam na pokojowym rozwiązaniu tego konfliktu, na zaangażowaniu się organizacji międzynarodowych - deklaruje Kowal.

Podkreśla, że to jedno spotkanie nie przyniesie przełomu w stosunkach polsko-rosyjskich – na taki przełom trzeba zapracować.