Będzie pilne posiedzenie rady nadzorczej PKN Orlen - dowiaduje się RMF FM. Powodem posiedzenia zaplanowanego na 10 grudnia, są informacje podane przez RMF FM na temat planów koncernu wydobywania ropy w Kazachstanie.

Rada domaga się od zarządu wyjaśnień, na jakim etapie są kazachskie projekty spółki. Wiceprezes Orlenu Cezary Filipowicz w rozmowie ze reporterem RMF FM kilka dni temu ujawnił, że finalizowane są starania o koncesje wydobywczą w Kazachstanie. Poinformował wtedy, że rozpatrywane są trzy projekty, a konkretne decyzje mają zapaść lada chwila. Nie będziemy się stawali wyłącznym stuprocentowym właścicielem koncesji, tylko będziemy to robili z partnerami lokalnymi, więc układ właścicielski nawet nie będzie wymagał specjalnej zgody i przeniesienia koncesji - brzmiała jedna z wypowiedzi Filipowicza.

Wygląda na to, że rada nadzorcza jest jednak nieco zaskoczona tymi rewelacjami. Z informacji RMF FM wynika, że także nowy szef resortu skarbu bardzo zainteresował się całą sprawą. Doszło nawet do tego, że jego przedstawiciel w radzie nadzorczej spółki poprosił o zwołanie specjalnego posiedzenia rady. Profesor Janusz Zieliński będzie domagać się „wyjaśnienia przez zarząd radzie tego stanu rzeczy, jaki zaistniał po wypowiedzi niektórych członków zarządu. Radio ustaliło, że podczas tego posiedzenia w porządku nie ma punktu dotyczącego ewentualnych zmian w zarządzie spółki.