Przed intensywnym deszczem i porywistym wiatrem ostrzega IMGW. Alerty dotyczą nadchodzącej nocy. Mocno powieje m.in. na wybrzeżu.

W nocy z 17 na 18 listopada, przez Polskę z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, związany z niżem z rejonu Morza Norweskiego. Towarzyszyć mu będą opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu oraz porywisty wiatr. Najsilniej powieje na wybrzeżu, gdzie porywy osiągną średnio do 65 km/h.

Przed silnym wiatrem na terenie województw zachodniopomorskiego i pomorskiego ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zmiana pogody

Od czwartku do soboty (18-20 listopada) Polska północna będzie w zasięgu niżów znad północnej Europy, a Polska południowa w zasięgu wyżów znad Europy południowej.

Taka sytuacja spowoduje znaczną różnicę ciśnienia pomiędzy północno-wschodnią, a południowo-zachodnią częścią Polski - ostrzegają synoptycy. Wyniesie ona około 22 hPa. To oznacza wzrost prędkości i porywistości wiatru, szczególnie na północy kraju. Najsilniejsze porywy spodziewane są w nocy z piątku na sobotę i wystąpią na wybrzeżu.

Jak prognozuje IMGW - na wybrzeżu - wiatr osiągał będzie do 90 km/h, a w północnej połowie kraju w porywach do 70 km/h. 

W piątek na Bałtyku nie można wykluczyć sztormu.