W Rudzie Śląskiej wybory w Stanach Zjednoczonych wygrał Barack Obama. Edukacyjną zabawę w przeddzień prawdziwych wyborów w USA zorganizował Zespół Szkół im. Herberta Clarka Hoovera, który był prezydentem Ameryki w latach 1929-1933. To pierwsza w Polsce placówka, której patronem został ten polityk.

Do zabawy włączyło się pięć rudzkich szkół. Każda klasa reprezentowała jeden z 50 amerykańskich stanów. W klasach wyłoniono tylu elektorów, ilu faktycznie przypada na dany stan USA. Wszystko odbyło się więc zgodnie z amerykańską ordynacją wyborczą. I właśnie to było główną ideą zabawy: odzwierciedlenie obowiązującego w USA modelu wyborów prezydenckich. To nauka przez zabawę. Musieliśmy się dowiedzieć się czegoś o kandydatach, poznać sposób wyborów, jest to bardzo pouczające - mówili reporterce RMF FM uczniowie z Rudy Śląskiej.

Na uroczyste ogłoszenie wyników wyborów przyjechał przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie Brett Dvorak. To fantastyczne, że uczniowie i nauczyciele włożyli tyle wysiłku w to, żeby zrozumieć, jak działa demokracja w Stanach Zjednoczonych. Wyników głosowania w Rudzie Śląskiej Dvorak nie chciał jednak komentować. To bardzo interesujące - powiedział tylko. 

Wygrał wybory po raz drugi

Obama wygrał zdecydowanie: uzyskał aż 497 głosów elektorskich, a jego rywal Mitt Romney - 41.

Zabawa związana z amerykańskimi wyborami prezydenckimi odbyła się w Rudzie Śląskiej po raz drugi. W 2008 r., gdy o fotel prezydenta rywalizowali Barack Obama i John McCain, uczniom udało się trafnie wytypować wynik.

Patron ZSO nr 4 w Rudzie Śląskiej Herbert Clark Hoover był 31. prezydentem USA. Zainicjował między innymi akcję pomocy dla Polski w latach międzywojennych. Hoover był też ekspertem górniczym i doradcą wielu spółek wydobywczych na całym świecie. Nieprzypadkowo więc imię Hoovera nosi właśnie szkoła w Rudzie Śląskiej, tradycyjnym górniczym mieście.