W czwartek przed południem Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego odwołał alarm smogowy w Krakowie. Według biura wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło 200 mikrogramów na m sześc. Nie oznacza to jednak, że w Krakowie oddycha się lepiej. Smog wciąż wisi nad miastem. Ale zamiast alarmu smogowego wprowadzono pierwszy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Alarm smogowy wprowadzono we wtorek. Miał obowiązywać do czwartku. Dwa dni temu dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na m. sześc. "W ostatniej dobie na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny" - informują urzędnicy.

Źle, bardzo źle, fatalnie

W czwartek w Krakowie nadal obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców. Za darmo tramwajami i autobusami kierowcy mogą jeździć od soboty. W ostatnich godzinach średnie stężenie pyłu PM10, zarejestrowanego przez krakowskie stacje, wynosiło 174 mikrogramów na m sześc. Miasto wprowadza bezpłatną komunikację publiczną, kiedy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

Jak informuje urząd miasta, warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru Krakowa określa się jako bardzo złe. Prognozowana prędkość wiatru - umiarkowany, opady deszczu - słabe, opady śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery - słabe.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na m sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Wojewoda małopolski ma pomysły na walkę ze smogiem. Jedzie z nimi do ministerstwa

Ograniczenie ruchu aut w centrum miasta czy całkowity zakaz palenia w kominkach podczas alarmu smogowego - to tylko niektóre propozycje zmian w przepisach przygotowane przez wojewodę małopolskiego. Józef Pilch projekt chce przedstawić w piątek  w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O SPRAWIE

Wojewoda małopolski chce wprowadzić zmiany, ponieważ ogłoszenie alarmu smogowego nic nie zmienia. Ogranicza się do zaleceń np. poprosić zakłady przemysłowe o ograniczenie produkcji, czy zaapelować do mieszkańców o niewychodzenie z domu.

Śląskie: Z powodu smogu w czwartek bezpłatna komunikacja dla kierowców

W czwartek z powodu smogu Koleje Śląskie oraz największy organizator komunikacji publicznej w regionie KZK GOP wprowadziły bezpłatne przejazdy dla właścicieli samochodów i ich pasażerów. Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach - wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki - Bohumin.

Podczas kontroli biletów wystarczy pokazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w 55 proc. wpływ na złą jakość powietrza ma emisja z kominów, natomiast ok. 35 proc. emisji pochodzi łącznie z przemysłu i transportu. W okresie zimowym zanieczyszczenia pochodzące z samochodów osobowych wynoszą około 10 proc.

(ug)