Wniosek Alego Agcy o nadanie polskiego obywatelstwa jest już kompletny. Dziś mijał termin wniesienia stosownej opłaty w naszym konsulacie w Turcji. Wszystkie formalności zostały dopełnione - mówi reporterowi RMF FM polski konsul w Ankarze, Jarosław Skowroński. W lipcu wniosek Agcy zostanie przesłany do Warszawy do MSWiA. Stamtąd trafi na biurko prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Agca ma tylko teoretyczne szanse na polskie obywatelstwo. Turek musiałby przebywać na terytorium Polski przez pięć lat od czasu złożenia wniosku.

Co prawda, prezydent może zastosować szczególną ścieżkę nadania obywatelstwa, z obejściem tych wymogów, ale praktyka pokazuje, że robi się to wyjątkowo, najczęściej wobec Polaków, którzy nie z własnej woli utracili obywatelstwo lub znanych piłkarzy. Na sympatię Lecha Kaczyńskiego niedoszły zabójca Jana Pawła II też nie ma co liczyć i to jest chyba argument przesądzający sprawę.

Ali Agca został odesłany do aresztu w Turcji po 19-letnim pobycie we włoskim więzieniu. Odsiaduje karę za zabicie dziennikarza. Na wolność ma wyjść za dwa lata.