Wniosek Ali Agcy o nadanie mu polskiego obywatelstwa wpłynął do polskiego konsulatu w Ankarze - dowiedział się reporter RMF FM. Najpóźniej w poniedziałek, pełnomocnik osadzonego w więzieniu zamachowca ma ten wniosek opłacić.

Adwokat niedoszłego zabójcy Jana Pawła II składał dokumenty w połowie maja, jednak były niekompletne. Teraz je uzupełnił. Reporter RMF FM Krzysztof Zasada ustalił, że dokumenty trafią z Turcji do MSWiA w Warszawie. Tam normalną drogą wniosek ma zostać rozpatrzony i - jeśli nie będzie przeszkód formalnych - skierowany do prezydenta.

Powodzenie wniosku Alego Agcy jest nikłe, głównie z powodów formalnych. Polskie obywatelstwo nadaje prezydent, ale są pewne przeszkody, które przekreślają szanse Turka.

Ali Agca musiałby przebywać na terytorium Polski przez pięć lat od czasu złożenia wniosku. Co prawda, prezydent może zastosować szczególną ścieżkę nadania obywatelstwa, z obejściem tych wymogów, ale praktyka pokazuje, że robi się to wyjątkowo – najczęściej wobec Polaków, którzy nie z własnej woli utracili obywatelstwo.

Niedoszły zabójca polskiego papieża został odesłany do aresztu w Turcji po 19-letnim pobycie we włoskim więzieniu. Odsiaduje karę za zabicie dziennikarza. Na wolność ma wyjść za dwa lata.