ABW i Straż Graniczna zatrzymały 14 członków gangu, skupującego i nielegalnie handlującego papierosami w całym kraju. Po pościgu z udziałem śmigłowca zatrzymano też głównego organizatora procederu.

Z ustaleń ABW wynika, że przez ostatnie 4 miesiące grupa wprowadziła na rynek w kraju i za granicą około 1,5 miliona paczek papierosów bez akcyzy.

Do zatrzymań doszło we wtorek. Tego dnia funkcjonariusze ABW i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań i innych pomieszczeń w całym kraju, by dokonać zatrzymań i przeszukań. Trwało to do późnych godzin nocnych. Ujawniono około 75 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Gang działał w latach 2004-07. Szacuje się, że już tylko od listopada 2006 do kwietnia 2007 naraził Skarb Państwa na straty w wysokości około 12 milionów złotych, z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Na poczet spodziewanych kar grzywny zabezpieczono około półtora miliona złotych, w różnych walutach. Gotówka pochodziła głównie z kantoru wymiany walut, którego właściciel był członkiem tej grupy. Służby specjalne przypuszczają, że kantor mógł służyć do legalizowania zysków z działalności przestępczej.

Według ABW papierosy pochodziły głównie z Ukrainy. Członkowie grupy nie ryzykowali organizowania przemytu, a papierosy odkupowali od tak zwanych mrówek - czyli ludzi trudniących się przenoszeniem towarów przez granice w niewielkich ilościach. Gdy ABW wkraczała, część papierosów była już załadowana do samochodów gotowych do transportu.