Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o abolicji podatkowej dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Donald Tusk, jeszcze jako kandydat na premiera, zapowiadał to na spotkaniach przedwyborczych na Wyspach Brytyjskich. Wcześniej jednak od Platformy swój projekt złożył LiD.

Platforma Obywatelska składa osobny wniosek, ponieważ zdaniem jej przedstawicieli, projekt LiD jest niekonstytucyjny. W ustawie wyróżnia osoby, które mogą stale nie płacić podatków.

Dlatego w swoim projekcie Platforma chce, by to minister finansów miał możliwość czasowego zaniechania poboru podatku od konkretnych osób, które pracowały za granicą. To się będzie odnosiło do tych krajów, do tych Polaków, którzy pracowali w konkretnym czasie, w konkretnym państwie, wtedy kiedy obowiązywały te niekorzystne umowy dotyczące dodatkowego opodatkowania - wyjaśnia Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO.

Na abolicji najbardziej skorzystają osoby, które od 2004 roku legalnie pracują w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Kiedy jednak podpiszemy nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z nowymi krajami, minister finansów też będzie mógł zastosować ten przepis.