Już po raz czwarty - 2 maja - obchodzimy Dzień Flagi RP. Polska Ludowa właśnie w tym dniu zdejmowała po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji.

Do wywieszania biało-czerwonej flagi - nie tylko od święta - zachęca szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak: Nie jest żadnym uchybieniem, jeżeli ktoś w jakimś domku letniskowym wywiesi flagę narodową, albo zawiesi ją na antenie swojego samochodu. Świetny pomysł i tak po prostu trzeba robić - mówi Stasiak.

Przypominamy jednak szefowi BBN - Polska nie ma flagi narodowej, ale państwową. Prezydent Kwaśniewski powołał co prawda zespół, który miał przygotować projekt o znakach narodu polskiego, do którego planowano wprowadzić pojęcie flagi narodowej. Niestety, zespół nie zdążył napisać uzasadnienia do ustawy. Tym samym przepisy dotyczące flagi narodowej nie istnieją - wyjaśnia w Gazecie Wyborczej Alfred Znanierowski, heraldyk i specjalista od flag.

Władysław Stasiak chce jednak, aby biało-czerwone flagi były wszędzie. Tak jest idea tego święta, zamiast obowiązku spontaniczność i radość. Tak jest np. w Danii czy w Stanach Zjednoczonych – przekonuje. Tak powinno być także w Polsce. Jednak na razie biało-czerwono na ulicach rzeczywiście najczęściej jest wtedy, gdy gra nasza piłkarska reprezentacja.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu,

będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych

tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u 

góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła

niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie

pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa

Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi.

Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne

barwy.

Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi

sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były - tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa.

2 maja jako święto flagi Polski ustanowione zostało w 2004 r.