W czwartek nadeszły przykre informacje z Francji. W wieku 86 lat zmarł były prezydent tego kraju Jacques Chirac. Jednym z głównych tematów dnia były działania grupy "Kasta" - na jaw wyszły kolejne szczegóły sprawy. Ponadto reporter RMF FM dowiedział się, jaki będzie roczny koszt stacjonowania w Polsce amerykańskich żołnierzy. O czym jeszcze się mówiło? Oto nasze podsumowanie dnia.Cichocki: Szmydt jest świetny. Szef KRS: Wiem, Piebiak mi go wskazał

Kolejne szczegóły działania grupy "Kasta". Z nagrania rozmowy sędziego Arkadiusza Cichockiego z szefem Krajowej Rady Sądownictwa wynika, że o posadę dla Tomasza Szmydta - męża "małej Emi" - w KRS zabiegał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Cichocki usłyszał takie słowa z ust samego Leszka Mazura w momencie, gdy próbował przekonać nowego szefa KRS do zatrudnienia Szmydta w Radzie. Do zapisu tej wymiany zdań dotarli dziennikarze RMF FM.

Wojska USA w Polsce. Wiemy, ile nas to będzie kosztować

50 milionów dolarów rocznie - taki, jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, ma być roczny koszt stacjonowania w Polsce amerykańskich żołnierzy, w tym dodatkowego tysiąca. W sumie jest to 5,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Większość kosztów to media i opłaty na rzecz samorządów, które będzie ponosić ministerstwo obrony.

 

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na komisarza UE, dopuszczony do dalszych przesłuchań w PE

Polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski został zaakceptowany przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego i tym samym dopuszczony do dalszych przesłuchań w PE.

Jak donosiła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, dodatkowe wyjaśnienia Wojciechowskiego ws. jego deklaracji majątkowych - a konkretnie mieszkania w Brukseli - zostały jednogłośnie zaakceptowane.

Teraz kandydat przygotowuje się do kluczowego przesłuchania przez komisję ds. rolnych Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane jest na 1 października.

Przed wydaniem pozytywnej opinii dla kandydatury Wojciechowskiego komisja prawna PE zdecydowała się zablokować dwoje innych kandydatów: Rumunkę Rovanę Plumb, ubiegającą się o stanowisko komisarza UE ds. transportu, i Węgra Laszlo Trocsanyiego - kandydata na komisarza UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ! >>>>

Jacques Chirac nie żyje. Były prezydent Francji miał 86 lat

Nie żyje Jacques Chirac - podała agencja AFP. Były prezydent Francji miał 86 lat.

Jacques Chirac nie żyje. Były prezydent Francji miał 86 lat

Nie żyje Jacques Chirac - podała agencja AFP. Były prezydent Francji miał 86 lat. czytaj więcej


SOP zamawia 18 nowych pojazdów

Kolejne samochody, w tym luksusowe limuzyny, suvy i vany kupuje Służba Ochrony Państwa. Tym razem to 18 pojazdów. Trzeba dodać, że pod koniec zeszłego miesiąca rozstrzygnięto przetarg na 25 samochodów - także luksusowych - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Raport: Trump zabiegał o ingerencję obcego państwa w wybory w USA

W udostępnionym w czwartek zredagowanym raporcie sygnalista napisał, że prezydent Donald Trump, rozmawiając z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zabiegał o ingerencję obcego państwa w wybory w USA, a Biały Dom starał się ukryć zapis tej rozmowy.

Komisja zaopiniowała wnioski Banasia

Sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej opiniowała wnioski prezesa NIK Mariana Banasia o odwołanie trzech obecnych wiceszefów Izby: Ewy Polkowskiej, Wojciecha Kutyły i Mieczysława Łuczaka. Poparty też został wniosek o powołanie Małgorzaty Motylow na wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.