Szwedzka policja podała, że wciąż poszukuje kierowcy uprowadzonej ciężarówki, który w piątek po południu przeprowadził atak na głównej ulicy handlowej Sztokholmu. Dziennik "Aftonbladet" poinformował wcześniej, że do przeprowadzenia zamachu przyznał się inny mężczyzna zatrzymany przez funkcjonariuszy. W wyniku ataku w szwedzkiej stolicy zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

CO WIEMY O ATAKU W SZTOKHOLMIE:

- W piątek przed godziną 15 w centrum Sztokholmu na ulicy Drottninggatan uprowadzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi, a następnie uderzyła w dom towarowy.

- Według oficjalnych informacji, w wyniku ataku zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych.

- Do zamachu przyznał się mężczyzna zatrzymany przez policję w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu. Policja podała jednak, że to nie on siedział za kierownicą ciężarówki.

- Policja: kierowca ciężarówki, który dokonał ataku, wciąż jest poszukiwany.


Sobota, 02:26

Aresztowano drugiego mężczyznę, który może mieć związek z atakiem w centrum Sztokholmu - podała telewizja SVT, powołując się na źródła policyjne.

22:03

Szwecja wzmocniła kontrole graniczne w następstwie piątkowego zamachu. Postanowiłem wzmocnić kontrole graniczne - powiedział premier Szwecji Stefan Loefven na konferencji prasowej w siedzibie rządu.

21:55

Szwedzka policja podała, że wciąż poszukuje kierowcy uprowadzonej ciężarówki, który przeprowadził na głównej ulicy handlowej Sztokholmu atak, w wyniku którego cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych.

Policja podała, że choć w związku z atakiem zatrzymano w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu jednego mężczyznę, to nie on siedział za kierownicą ciężarówki.

21:42

Mamy hipotezę, że w Sztokholmie w piątek doszło do ataku terrorystycznego - poinformowała policja na konferencji prasowej dotyczącej ataku z użyciem ciężarówki na głównej ulicy handlowej, w wyniku którego cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych.

"Zatrzymaliśmy mężczyznę, który jest podobny do wizerunku osoby ze zdjęcia" - powiedział Jan Evensson ze sztokholmskiej policji. Wcześniej policja ujawniła fotografię mężczyzny w czarnym kapturze, mającego związek z uprowadzeniem ciężarówki.

Do ujęcia domniemanego sprawcy doszło w jednym ze sklepów w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu.

20:58

Rzecznik sztokholmskiej policji Lars Bystroem potwierdził, że jedna osoba została zatrzymana "w związku z dzisiejszymi wydarzeniami". Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy chodzi o mężczyznę w czarnym kapturze znanym z ujawnionego wcześniej przez policję zdjęcia. 

20:39

Według źródeł gazety "Aftonbladet", mężczyzna, który przyznał się do przeprowadzenia ataku, ma lekkie obrażenia. Policja odmówiła skomentowania tych doniesień.

20:37

Agencja TT, powołując się na policję, donosi, że w ataku śmierć poniosły cztery osoby. 

20:23

Lokalne władze podały, że jedna osoba zmarła w szpitalu, a 15 zostało rannych. Dziewięć osób jest w stanie poważnym.

20:17

Dziennik "Aftonbladet" informuje, że jeden z przesłuchiwanych mężczyzn przyznał się do przeprowadzenia zamachu w Sztokholmie. Mężczyzna został aresztowany.

20:10

Centrum Sztokholmu wciąż jest zablokowane, na ulicach są setki policjantów. Wielu z nich uzbrojonych jest w długa broń. Władze uruchomiły kilkadziesiąt miejsc, w których można przenocować do czasu zakończenia akcji poszukiwania sprawcy zamachu. 

19:59

Władze Sztokholmu przekazały informacje o ponownym otwarciu linii metra. Linie zostały zamknięte w związku z atakiem w centrum miasta. 

19:41

Policjanci, informując o przesłuchaniach dwóch zatrzymanych osób, podkreślają, że żadna z nich nie jest podejrzana o przeprowadzenie zamachu w Sztokholmie.

19:17

Po ataku w Sztokholmie policja odcięła centrum miasta. Nie jeździ metro, komunikacja miejska ani kolej. Władze uruchomiły tymczasowe noclegownie.

19:01

"W związku z dramatycznymi wydarzeniami w Sztokholmie chciałbym przekazać na ręce Waszej Królewskiej Mości, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi. Ten przerażający i nieludzki akt, jaki rozegrał się na ulicach Sztokholmu, budzi w nas wszystkich zdecydowany sprzeciw" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

18:55

Według nieoficjalnych informacji, zatrzymano dwie osoby, które mogą mieć związek z zamachem. Osoby te są przesłuchiwane.

18:53

Jesteśmy w kontakcie z naszą służbą konsularną, która podjęła kontakt z administracją lokalną, czekamy na informację, czy "nie ucierpiał w tym zamachu żaden Polak" - powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

18:26

Pojawiają się kolejne zdjęcia mężczyzny, który najprawdopodobniej stoi za zamachem w Sztokholmie:

18:10

Oficer odpowiedzialny za dochodzenie w sprawie ataku przyznał podczas konferencji, że policja nie ma kontaktu z kierowcą, któremu skradziono ciężarówkę. Pojazd został następnie użyty przez inna osobę do przeprowadzenia ataku.  

18:01

Szwedzkie służby bezpieczeństwa nie otrzymały żadnych sygnałów ostrzegawczych dotyczących ataku w stolicy - podano podczas konferencji policji. 

17:50

Szwedzka policja opublikowała wizerunek podejrzanego o atak. Zdjęcia pochodzą z monitoringu w pobliżu miejsca zamachu. 

17:47

Przedstawiciele szwedzkiej policji podczas konferencji prasowej nie potwierdzili liczby zabitych i rannych w zamachu Sztokholmie. 

17:45

W internecie pojawił się film z zatrzymania jeden z osób w związku z zamachem terrorystycznym w Sztokholmie:


17:33

Szef włoskiej dyplomacji Angelino Alfano potępił zamach w Sztokholmie. Podkreślił, że to atak na styl życia i "najgłębsze wartości".

17:29

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk złożyli kondolencje rodzinom ofiar ataku terrorystycznego. Atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na nas wszystkich - oświadczył Juncker.

"Dzisiejszego popołudnia moje serce jest w Sztokholmie. W dniu tego strasznego ataku łączę się myślami z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi" - napisał szef Rady Europejskiej a Twitterze.

17:23

TUTAJ MOŻECIE ZOBACZYĆ FILM Z CHWILI ZAMACHU>>>

Według szwedzkiej prasy, w różnych punktach Sztokholmu zatrzymano 3 osoby; nie wiadomo, czy mają związek z zamachem. 

17:09

Teren w promieniu 500-1000 metrów jest zamknięty, nad centrum krążą helikoptery, metro jest wstrzymane - relacjonuje w rozmowie z RMF FM ks. Ryszard z polskiej misji w Sztokholmie.

Cytat

Byłem na miejscu (zamachu). Nie można dojść bezpośrednio do miejsca zdarzenia, dlatego że teren jest zamknięty w promieniu od 500 do 1000 metrów. Nad centrum krążą przez cały czas helikoptery. Ludzie raczej z centrum wychodzą. Policja cały czas apeluje o to, by nie wychodzić z domów. Metro jest wstrzymane, samochody, które próbowały wydostać się z centrum, jakoś się wydostają, ale do centrum żadne nie są wpuszczane.
Ks. Ryszard z polskiej misji w Sztokholmie

Cytat

Widać, że ludzie są przestraszeni. Nikt nie spodziewał się, że może to spotkać Szwecję, gdzie jest tylu uchodźców z różnych państw. Ten spokój został bardzo zakłócony.
Ks. Ryszard z polskiej misji w Sztokholmie

16:58

Według Reutera, funkcjonariusze policji nie zatrzymali jeszcze podejrzanego o atak w centrum Sztokholmu. Wcześniej informację taką przekazał premier Szwecji. 

16:57

"Konsul RP w Sztokholmie pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele. Przypominamy numer dyżurny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Sztokholmie: 0046-(0)709-220-892" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ-etu.

Komunikat polskiego MSZ:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi.

Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Królestwa Szwecji.

Jednocześnie informujemy, że konsul RP w Sztokholmie pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele. Przypominamy numer dyżurny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Sztokholmie: 0046-(0)709-220-892.

Apelujemy do Polaków przebywających w Sztokholmie o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb.

16:51

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Królestwa Szwecji" - podało MSZ w komunikacie. 

16:48

Szwedzkie władze rozpoczęły śledztwo w sprawie ataku w stolicy. 

16:44

Szwedzka policja nakazała ewakuację głównego dworca kolejowego w Sztokholmie - podała agencja prasowa TT.

16:43

Gazeta "Expressen" twierdzi, że do zatrzymań doszło w dwóch miejscach: na ulicy im. Olafa Plamego oraz ulicy Kyrkogata.

16:33

Policja potwierdza informacje o strzelaninie. 

16:30

Silnie uzbrojeni funkcjonariuszy przybyli na dworzec centralny w Sztokholmie.

16:29

Według mediów, sprawca ataku ma 25-30 lat. 

16:21

Jedna osoba została zatrzyma w związku z atakiem z użyciem ciężarówki, która wjechała w piątek w ludzi na ulicy handlowej w centrum Sztokholmu, a potem w dom towarowy - przekazał premier Szwecji Stefan Loefven.

16:17

Do kradzieży ciężarówki doszło, gdy jej kierowca był w trasie. Ciężarówka została skradziona, gdy mężczyzna oddalił się od pojazdu, by wręczyć przesyłkę adresatowi.

16:15

Sprawca został zatrzymany. Był zamaskowany - podaje szwedzka policja.  

16:09

Sztokholm. Ważne numery telefonów:

+46 0850575063 - opieka konsularna 

+46 0709220892 - telefon awaryjny

16:04

Szwecja została zaatakowana. Wszystko wskazuje na to, że był to atak terrorystyczny - oświadczył premier Stefan Löfven.

16:03

Ustalamy, czy wśród ofiar incydentu w Sztokholmie są Polacy - poinformowało MSZ na Twitterze. Zaznaczono, że polski konsul w Sztokholmie jest w kontakcie z miejscowymi służbami.

15:59

Säpo - policja ds. bezpieczeństwa - określa zdarzenie jako zamach.

Według doniesień "Expressen", na placu Fridhemsplan słychać było odgłosy strzałów.

15:58

Szwedzka policja zaleciła mieszkańcom unikanie centrum Sztokholmu. 

15:55

Ciężarówka była kradziona. 

15:54

Dziennik "Expressen", powołując się na służby medyczne, informuje o 5 ofiarach śmiertelnych. 

15:51

Byłem akurat na dziale z butami, gdy nagle usłyszałem krzyki. Spojrzałem na zewnątrz przez szybę i zobaczyłem, jak ciężarówka uderza w ścianę - opowiada Jan.

Inny świadek opisuje panikę, jaka wybuchła po tym jak ciężarówka pojawiła się "jakby znikąd".

Nie widziałem czy ktoś nią kierował. Wyglądało to tak, jakby pojazd jechał niekontrolowany - mówi Dimitrij.

15:47

Szwedzka policja bezpieczeństwa informuje o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych i wielu rannych w Sztokholmie. Wcześniej media informowały o co najmniej trzech zabitych. 

15:47

Służby ratunkowe udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Świadkowie informują o leżących na ulicy ciałach.

Policja otoczyła i zamknęła teren i nakazała rozejście się ludziom, którzy telefonami komórkowymi filmowali miejsce zdarzenia.

15:43

Pojawiła się informacja o zamknięciu wszystkich linii metra w Sztokholmie. Policja na miejscu ostrzegała ludzie: "Rzućcie wszystko i uciekajcie!"

Według świadków, ciężarówka nadjechała od strony skrzyżowania ulicy Olafa Palmego i  Drottninggatan, po czym zaczęła taranować ludzi.  

15:41

Według szwedzkiej telewizji publicznej STV, słychać było strzały. Reporter STV relacjonuje, że po mieście jeździ policyjny radiowóz, z którego funkcjonariusze wołają: "ostrzeżenie przed aktem terroru".

15:39

Zdjęcie ciężarówki po uderzeniu w dom handlowy. 

15:35

W centrum Sztokholmu panuje chaos i panika. Media podają, że ludzie w popłochu opuszczają miejsce zdarzenia, i cytują świadków, którzy mówią o chaosie tam panującym. Na miejsce przyjechały radiowozy policji i karetki pogotowia; policja otoczyła i zamknęła teren.

15:32

Wstrzymano ruch metra na dwóch liniach: czerwonej i zielonej.

15:30

Zdjęcia z miejsca zdarzenia:

15:29

Ciężarówka wjechała następnie w budynek, w którym mieści się wielki dom towarowy. 

15:28

Funkcjonariusze policji otoczyli miejsce tragedii kordonem i apelują do ludzi o "cofnięcie się".   

15:27

Pojazd wjechał w tłum ludzi. Na ziemi leżą ludzie, którzy nie dają oznak życia. Policja ostrzega, że może chodzić o atak terrorystyczny. 

15:26

W sieci pojawiają się już pierwsze filmy z miejsca zdarzenia

15:20

"Pojazd jechał prosto w tłum" - pisze "Aftonbladet". Chodzi o ulicę Drottninggatan w Sztokholmie, położonej w ścisłym centrum miasta.

Reuters, powołując się na świadków, podał, że policja otoczyła kordonem obszar w centrum szwedzkiej stolicy. 

Wkrótce więcej informacji na ten temat.