Z sondażu exit poll, opracowanego przez Ipsos wynika, że w pierwszej turze wyborów Andrzej Duda zwyciężył, zdobywając 34,8 procent głosów. Bronisław Komorowski uzyskał 32,2 proc. poparcia. Trzecie miejsce na podium zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,3 proc.

Zobacz zapis relacji minuta po minucie!

00:19

Licytacja o głosy wyborców Pawła Kukiza już się rozpoczęła, wśród nich są zarówno przyszli wyborcy Komorowskiego, którzy pokazali "żółtą kartkę" rządzącym, jak i przeciwnicy władzy, którzy poprą Dudę - tak pierwsze sondażowe wyniki skomentował socjolog dr Jarosław Flis.  

Wybory prezydenckie: Duda, Komorowski i Kukiz na podium

Punktualnie o godzinie 21 zakończyło się głosowanie w wyborach na prezydenta. Startowało 11 kandydatów. Według sondażowych wyników pierwsze miejsce zajął Andrzej Duda, na którego głosowało 34,8 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski z wynikiem 32,2, a trzecie Paweł Kukiz -... czytaj więcej

00:13

Paweł Kukiz zapowiedział, że w II turze wyborów nie poprze nikogo. Ale jeśli ktoś nie chce być moim wrogiem - moim osobistym - podejrzewam, że ludzi również, niech robi wszystko, by jak najszybciej wykaraskać nas z tego systemu. To jest podstawowa sprawa. A potem naród oceni, czy ten ktoś jest wart zaufania. Ale najpierw niech oni wyjdą z pierwszym krokiem - powiedział Kukiz.

00:09

Andrzej Duda zwyciężył w grupach rolników, robotników, emerytów i rencistów oraz bezrobotnych; Bronisław Komorowski wygrał wśród właścicieli firm, kierowników i pracowników administracji, a Paweł Kukiz w gronie uczniów i studentów - podaje Ipsos.

23:59

Włoska agencja Ansa pisze o "zaskakującym sukcesie" kandydata PiS Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Lewicowy dziennik "La Repubblica" wyraża zaś opinię, że ewentualne zwycięstwo Dudy może mieć bardzo złe konsekwencje dla całej Unii.

23:53

Ipsos podał zaktualizowany sondaż late poll, uzupełniony o wyniki wywieszone przez komisje obwodowe (tzw. late poll). Wynika z niego, że kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał 34,5 proc. głosów, a Komorowski - 32,6 proc. Trzeci wynik - 20,5 proc. - uzyskał Paweł Kukiz. Na dalszych miejscach znaleźli się: Janusz Korwin-Mikke - 4,0 proc., Magdalena Ogórek - 2,4 proc., Adam Jarubas - 1,6 proc., Janusz Palikot - 1,6 proc., Grzegorz Braun - 1,1 proc., Marian Kowalski - 0,8 proc., Jacek Wilk - 0,6 proc., Paweł Tanajno - 0,3 proc.

Frekwencja w wyborach, według Ipsos, wyniosła 48,8 proc. Ankieterzy zebrali dane z ok. 500 lokali wyborczych.

23:42

Andrzeja Dudę (PiS) poparło 80,7 proc. wyborców Jarosława Kaczyńskiego z 2010 r., zaś prezydenta Bronisława Komorowskiego - 61,3 proc. tych, którzy wtedy na niego głosowali. Ci, którzy w 2010 r. na wybory nie poszli, teraz poparli Pawła Kukiza - wynika z sondażu Ipsos.

23:36

Część obywateli postanowiła pokazać władzy "żółtą kartkę", pamiętając jednocześnie, że ostateczny wynik wyborów rozstrzygnie się w drugiej turze - tak wyniki skomentował socjolog  Radosław Markowski związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Jego zdaniem wyniki te "to nie tyle zwycięstwo Andrzeja Dudy, (...) co niewątpliwie absolutna porażka sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego". Wyniki sondażu Ipsos Markowski ocenił jako "zaskakujące".

23:31

Znakomity wynik Pawła Kukiza pokazuje, jak wielu ludzi w Polsce jest niezadowolonych z obecnej władzy, ale też z obowiązującego partyjnego sytemu politycznego - uważa socjolog Jan Sowa. Jego zdaniem Kukiz postrzegany jest jako trybun ludowy i przebacza mu się wiele potknięć.

23:12

Szanse na wygraną Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy w II turze wyborów są wyrównane, a zwycięstwo nie będzie zdecydowane - tak pierwsze sondażowe wyniki skomentował socjolog prof. Jacek Wódz. Według niego nie wiadomo, czy elektorat Pawła Kukiza weźmie udział w II turze.

23:03

Andrzej Duda otrzymał więcej głosów wyborców z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, zawodowym, średnim i pomaturalnym. Bronisław Komorowski jedynie wśród wyborców najlepiej wykształconych miał lepszy wynik od Dudy - wynika z sondażu Ipsos dla TVP.

22:56

Na kandydata PiS Andrzeja Dudę głosowało 36,4 proc. kobiet i 33,2 proc. mężczyzn. Bronisława Komorowskiego poparło 35,8 proc. kobiet i 28,5 proc. mężczyzn - wynika z sondażu Ipsos. Na Pawła Kukiza oddało głos 18,10 proc. kobiet i 22,6 proc. mężczyzn. W przypadku Janusza Korwin-Mikkego było to odpowiednio: 2,5 proc. i 6,4 proc. Z sondażu wynika też, że na Magdalenę Ogórek głosowało 1,7 proc. kobiet i 3,1 proc. mężczyzn.

22:45

Bronisław Komorowski zajął pierwsze miejsce w wyborach prezydenta Polski wśród Polaków głosujących na Białorusi. Oddano na niego 96 spośród 211 głosów - wynika z danych uzyskanych z komisji wyborczych.

22:36

O 7:02 w RMF FM gościem będzie wiceprzewodnicząca PiS i szefowa sztabu Andrzeja Dudy Beata Szydło. O 8:02 Konrad Piasecki porozmawia z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Zapraszamy do zadawania pytań!

22:35

Najmłodsi Polacy najchętniej głosowali na Pawła Kukiza - 41,1 proc. jego wyborców ma 18-29 lat. Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Bronisława Komorowskiego. Wśród wyborców od 40. roku życia największe poparcie uzyskał Andrzej Duda - wynika z sondażu IPSOS.

22:30

Kaczyński: Trzeba zmienić lokatora Pałacu Prezydenckiego w imię czystości RP.

22:21

Sztab Bronisława Komorowskiego na Stadionie Narodowym już pusty - donosi ze Stadionu Narodowego Mariusz Piekarski.

22:17

W poniedziałek o godz. 9 w Belwederze planowane jest wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Komorowski zapowiedział, że przedstawi propozycje dla wyborców rozczarowanych i oczekujących pilnych zmian. 

22:14

W II turze wyborów prezydenckich musimy przekonać Polaków, którzy opowiedzieli się dziś za zmianami, że Polska może być lepsza - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu wyników wyborów sondażowych. Kaczyński, z okazji kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, złożył też kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

22:05

Tak głosowali wyborcy w poszczególnych województwach:

22:03

Przychodzą chwile, kiedy zdaje się, że świat i inni są silniejsi, ale sekret tkwi w tym, aby się nie poddać - powiedział kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, które dają mu 1,6 proc. głosów. 

22:01

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll, w których uzyskał 1,5 proc. poparcia, że nie ma zamiaru składać broni. Wyniki określił mianem "eksplozji konserwatyzmu". Palikot ocenił, że sondażowe wyniki wyborów pokazują, że PO "nie chroni przed PiS-em". Obywatele nauczyli się, że w zasadzie do wyboru jest w różnych kolorach konserwatywny świat, że nie ma innego wyboru - dodał.

22:00

Andrzej Duda w swojej kampanii nie popełnił istotnych błędów, a swój sukces zawdzięcza w dużej mierze słabej kampanii Bronisława Komorowskiego. Największym wrogiem kandydatury Bronisława Komorowskiego jest on sam - ocenia politolog Rafał Matyja. 

21:58

Wiceszef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory prezydenckie przebiegały bez większych zakłóceń. Powiedział, że głosowanie zakończyło się punktualnie we wszystkich lokalach wyborczych. PKW nie otrzymała informacji, by jakakolwiek z obwodowych komisji wyborczych w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń musiała podjąć uchwałę ws. przedłużenia głosowania - poinformował. Powiedział, że nie ma także sygnałów o problemach w głosowaniu za granicą.

21:56

W sztabie Adama Jarubasa zakończyła się tzw. część oficjalna. Sam kandydat udziela wywiadów. Teraz największą popularnością cieszy się szwedzki stół z tradycyjnym białym barszczem i pierogami. Wszyscy komentują, że wynik 1,06 proc. to tylko sondaże.

21:55

Andrzej Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim tylko na wsi, tam na kandydata PiS głosowało 43,8 proc. wyborców, podczas gdy na urzędującego prezydenta 25,6 proc. - wynika z sondażu. W miastach - bez względu na ich wielkość - większe poparcie uzyskał Komorowski.

21:53

Wiceszef PKW Sylwester Marciniak powiedział, że oficjalne wyniki wyborów prezydenckich mogą być znane w poniedziałek wieczorem. Zastrzegł, że zależy to od tego, kiedy do PKW wpłyną protokoły z głosowania. W poniedziałek rano PKW ma podać informację o frekwencji. W noc powyborczą nie będzie podawać nieoficjalnych, cząstkowych wyników wyborów.

21:50

Według sondażu największa frekwencja była w województwie mazowieckim -  53,9 proc., a najniższa w woj. opolskim - 41,8 proc.

21:47

Według sondażu Duda wygrał w województwach: podkarpackim (47,0 proc. głosów), podlaskim (44,3 proc.), lubelskim (42,7 proc.), małopolskim (41,9 proc.), mazowieckim (38,8 proc.), świętokrzyskim (38,2 proc.), łódzkim (33,7 proc.) i śląskim (33,4 proc.).

Komorowski zwyciężył w województwach: opolskim (42,5 proc.), pomorskim (40,7 proc.), wielkopolskim (39,2 proc.), zachodniopomorskim (38,4 proc.), warmińsko-mazurskim (37,8 proc.), dolnośląskim (37,5 proc.), lubuskim (35,6 proc.) i kujawsko-pomorskim (33,6 proc.).

21:44

W Stanach Zjednoczonych - w pierwszej turze wyborów prezydenckich - zdecydowanie wygrywa Andrzej Duda! Uzyskał 12 636 głosów, drugi był Bronisław Komorowski (2703), a trzeci Paweł Kukiz (2168).

Kukiz: Byliśmy pogardzani i opluwani, ale idziemy do przodu po Polskę

My już wygraliśmy; wygramy jesienią, zmienimy konstytucję i przywrócimy Polskę obywatelom - powiedział Paweł Kukiz po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich, według których zajął on trzecie miejsce, zdobywając 20,3 proc. poparcia. Andrzej Duda uzyskał 34,8 proc. głosów, a Bronisław... czytaj więcej

21:36

My już wygraliśmy; wygramy jesienią, zmienimy konstytucję i przywrócimy Polskę obywatelom - powiedział Paweł Kukiz. Podkreślił również, że jego zwolennicy "wygrali bez pieniędzy i struktur". Byliśmy pogardzani i opluwani przez reżimowe media, () ale idziemy do przodu po Polskę dla dzieci i wnuków, po to, by dzieci mogły wrócić z Irlandii i Anglii - mówił.

21:33

Nie daliśmy się zmiażdżyć, w zbliżających się wyborach parlamentarnych mamy szansę być z Pawłem Kukizem wyrazicielami protestu i "dużym językiem u wagi - mówił Janusz Korwin-Mikke. Podkreślił, że razem z Pawłem Kukizem są wyrazicielami protestu. Zaapelował też do młodych ludzi, by nie wyjeżdżali z Polski, tylko wzięli udział w jesiennych wyborach parlamentarnych; podkreślił, że osiągniecie w nich dobrego wyniku jest jego celem.

21:31

Kandydatka SLD Magdalena Ogórek po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów prezydenckich podziękowała wyborcom za głosy. Gratulowała Pawłowi Kukizowi, na którego według niej zagłosowały osoby, które na początku ją popierały.

21:30

"To poważne ostrzeżenie dla całego, szeroko rozumianego obozu władzy" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do sondażowych wyników I tury wyborów prezydenckich, w których zajmuje drugie miejsce po kandydacie PiS Andrzeju Dudzie. Prezydent uzyskał 32,2 proc. głosów.... czytaj więcej

Trzeba po prostu słuchać głosu wyborców, bo widać, że jest konieczna nie tylko mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej i Polski umiarkowanej, ale też konieczne jest intensywne działanie na rzecz przywrócenia wiary w polską demokrację, w Polskę obywatelską - powiedział.

21:23

Paweł Kukiz: my już wygraliśmy, wygramy jesienią, zmienimy konstytucję i przywrócimy Polskę obywatelom!

21:22

Chwilę później odpowiedział Andrzej Duda. Dziękuję prezydentowi za wezwanie do debaty; zapewniam o mojej woli uczestnictwa w takiej debacie - mówił.

21:21


Wzywam mojego głównego kontrkandydata Andrzeja Dudę do debaty o sprawach dla Polski najważniejszych - powiedział Bronisław Komorowski.

21:19

W poniedziałek przedstawię propozycje dla wyborców rozczarowanych i oczekujących pilnych zmian - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent pogratulował również wyników Andrzejowi Dudzie i Pawłowi Kukizowi.

21:17

21:16

21:14 

Żeby było możliwe godne życie w bezpiecznej Polsce, trzeba ją naprawić w wielu obszarach, naprawa musi się zacząć od zmiany na urzędzie prezydenta - dodaje Duda.

21:13

Jestem przekonany, że wszyscy kandydaci startowali z miłości do ojczyzny, dziękuję im za uczciwą konkurencję - mówi Andrzej Duda.

21:12

W sztabie SLD wyraźnie było widać, że działacze spodziewali się niskiego wyniku kandydatki. Magdalena Ogórek właśnie przemawia w sztabie - relacjonuje reporter RMF FM Grzegorz Kwolek.

21:11

W sztabie Janusza Korwin-Mikkego słychać było okrzyk "oh wow". W poprzednich wyborach prezydenckich zebrał on 2,5 proc. poparcia, a teraz to prawie 4,5 proc. Dziś jeszcze Korwin-Mikke nie przekazuje nikomu poparcia.

21:09

Czy zaskoczył Cię wyniki wyborów? Weź udział w dyskusji pod tekstem!

20:07

Kandydat PiS Andrzej Duda i popierany przez PO prezydent Bronisław Komorowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich.

21:06

Ogromna radość w Lubinie. Paweł Kukiz na scenie pojawił się z rodziną.

21:05

Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 49,4 proc.

21:04

Wyniki to poważne ostrzeżenie dla całego obozu władzy - dodał prezydent.

21:03

Chciałyby podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach prezydenckich - powiedział Bronisław Komorowski.

21:02

Eksplozja radości w sztabie PiS przy ul. Nowogrodzkiej!

21:00

Andrzej Duda 34,8

Bronisław Komorowski 32,2

Paweł Kukiz 20,3

Janusz Korwin-Mikke 4,4

Magdalena Ogórek 2,4

Adam Jarubas 1,6

Janusz Palikot 1,5

Grzegorz Braun 1,1

Marian Kowalski 0,8

Jacek Wilk 0,6

Paweł Tanajno 0,3

20:55

Już za chwilę pierwsze wyniki wyborów prezydenckich!

20:31

Wygląda na to, że maleje zainteresowanie polskimi wyborami w Chicago. W największym skupisku Polonii do urn poszło - jak do tej pory - tylko 10600 osób.

20:18

Wieczór wyborczy w Kielcach w sztabie Adama Jarubasa ma się rozpocząć o 20:30. Ma się pojawić sam kandydat, prawdopodobnie Janusz Piechociński i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Wszystko oczywiście w zielonej scenerii, zaczynają się pojawiać pierwsi sympatycy, ale ci wciąż w mniejszości do ekip telewizyjnych i dziennikarzy radiowych. Na miejscu obecny jest też reporter RMF FM Krzysztof Kot.

20:10

W sztabie Janusza Korwin-Mikkego trwa festiwal młodości. Kandydatowi partii KORWiN kibicują głównie nastolatkowie. Na szanse swojego lidera patrzą trzeźwo - twierdzi obecny na miejscu reporter RMF FM Krzysztof Berenda. Nie spodziewają się wygranej, ale liczą na dobry wynik, który będą mogli wykorzystać w kolejnych wyborach.

20:06

W sztabie Pawła Kukiza w Lubinie na razie... trwa koncert - na scenie prezentuje się pierwszy zespół rockowy. Jeden z kilku, które zagrają. Hala w Lubinie może pomieścić 4,5 tys. widzów - na trybunach w tej chwili jest pół tysiąca osób - relacjonuje reporter RMF FM Bartłomiej Paulus.

20:02

W sztabie Magdaleny Ogórek - w której jest reporter RMF FM Grzegorz Kwolek - jest tłoczno, ale to ze względu na dość mały metraż - sztab mieści się w kilkupokojowym mieszkaniu w Warszawie. Na miejscu nie ma jeszcze ani polityków z SLD ani samej kandydatki.

20:01

W sztabie Andrzeja Dudy jest Mariusz Piekarski - na razie kandydata PiS-u jeszcze nie ma. Wedle zapowiedzi, ma się pojawić dopiero w ostatniej chwili. Andrzej Duda swój głos oddał w Krakowie.

20:00

W sztabie Bronisława Komorowskiego na Stadionie Narodowym na razie jest spokojnie. Na miejscu jest reporter RMF FM Tomasz Skory. Jak relacjonuje, na razie więcej jest tam dziennikarzy niż polityków.

19:52

W dużych miastach najlepiej do tej pory pod względem frekwencji było w Warszawie - lokale odwiedziło nieco ponad 40 procent mieszkańców - a najgorzej w Bydgoszczy - tam frekwencja wyniosła 35,5 procenta. 

19:45

Pierwsze sondażowe wyniki, relacje ze sztabów, reakcje polityków, komentarze, opinie wyborców - to wszystko na antenie RMF FM i na RMF 24!

19:30

PKW ogłosiła, że na godz. 17 frekwencja wyniosła 34,41 proc.

11 kandydatów ubiega się o urząd prezydenta

W wyborach startują: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) i Grzegorz Braun.

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.