"To poważne ostrzeżenie dla całego, szeroko rozumianego obozu władzy" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do sondażowych wyników I tury wyborów prezydenckich, w których zajmuje drugie miejsce po kandydacie PiS Andrzeju Dudzie. Prezydent uzyskał 32,2 proc. głosów. Komorowski wezwał również Andrzeja Dudę do debaty.

Wybory 2015. Exit poll: Andrzej Duda wygrywa!

Z sondażu exit poll, opracowanego przez Ipsos wynika, że w pierwszej turze wyborów Andrzej Duda zwyciężył, zdobywając 34,8 procent głosów. Bronisław Komorowski uzyskał 32,2 proc. poparcia. Trzecie miejsce na podium zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,3 proc. czytaj więcej

Trzeba po prostu słuchać głosu wyborców, bo widać, że jest konieczna nie tylko mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej i Polski umiarkowanej, ale też konieczne jest intensywne działanie na rzecz przywrócenia wiary w polską demokrację, w Polskę obywatelską - powiedział.

Podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Dziękuję wszystkim, niezależnie, na którego z kandydatów oddali swój głos. Dziękuję szczególnie serdecznie milionom Polaków, którzy zechcieli poprzeć moją kandydaturę i zagłosowali na zgodę i bezpieczeństwo - podkreślił.  

Czeka nas ciężka praca, twarda walka, ale jestem przekonany, że również zwycięstwo - powiedział Komorowski.

Wybory prezydenckie: W USA wygrał Duda, trzecie miejsce dla Kukiza

W Stanach Zjednoczonych - w pierwszej turze wyborów prezydenckich - zdecydowanie wygrywa Andrzej Duda! Uzyskał 12 636 głosów, drugi był Bronisław Komorowski (2703), a trzeci Paweł Kukiz (2168). czytaj więcej

Urzędujący prezydent ocenił, że konieczne jest "intensywne działanie na rzecz przywrócenia wiary w polską demokrację, w Polskę obywatelską".

Dlatego już dzisiaj zwracam się o współpracę do licznej grupy wyborców, niewątpliwie rozczarowanych i oczekujących szybkich, szybszych zmian, szybkiej modernizacji kraju, i akcentujących potrzebę pobudzenia aktywności obywatelskiej jako źródła siły i energii społecznej w Polsce - powiedział.

Gratulacje dla kontrkandydatówZapowiedział, że w poniedziałek przedstawi "konkretne wnioski i konkretne propozycje" adresowane do tej grupy wyborców.

Komorowski pogratulował wyniku wyborczego Pawłowi Kukizowi i Andrzejowi Dudzie (PiS). Kandydata PiS, z którym będzie konkurował w drugiej turze wyborów, wezwał też do debaty "o sprawach dla Polski najważniejszych".

Według wstępnych sondaży Komorowski uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 32,2 proc. głosów, a kandydat PiS - 34,8 proc.

(abs)