Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w konsekwencji Rada zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli.

Tym samym potwierdziły się nasze wczorajsze ustalenia.

Szczepionka AstraZeneca została w piątek dopuszczona przez Europejską Agencję Leków dla wszystkich, ale przetestowano ją na niewielkiej grupie osób starszych.

Według szefa KPRM w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące preparatu. Na ich podstawie podjęta została decyzja, że w Polsce szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia.

W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania - powiedział Michał Dworczyk.

Według niego, w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca.

Również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - podkreślił Michał Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane w czwartek, jak zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

W drugiej połowie tygodnia decyzje ws. uregulowań związanych z pandemią

W drugiej połowie tygodnia rząd poinformuje o decyzjach ws. uregulowań związanych z pandemią - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany, kiedy można spodziewać się kolejnych decyzji odnośnie znoszenia ograniczeń. Jak dodał, ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły.

Według naszych nieoficjalnych informacji pod koniec tego tygodnia rząd najprawdopodobniej ogłosi otwarcie hoteli. Miałoby to nastąpić od 14 lutego. To w tej chwili najpoważniej rozważany scenariusz. Ostatecznej decyzji jednak wciąż jeszcze nie ma.

Od poniedziałku zostały zniesione przez rząd niektóre obostrzenia związane z pandemią, które obowiązywały od końca grudnia. Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych są otwarte, nie ma już godzin dla seniorów. W placówkach handlowych nadal obowiązuje limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu. Restauracje i bary nadal mogą prowadzić działalność, sprzedając jedzenie tylko na wynos.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Termin szczepienia został przesunięty o dzień bądź dwa dla ok. 5 tys. seniorów

Przez opóźnienia dostaw szczepionek termin szczepień został przesunięty o dzień bądź dwa dla grupy ok. 5 tys. seniorów - zaznaczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

To jest oczywiście uzależnione od tempa i rzetelności dostaw. Te kilka zmian - opóźnienia i zmniejszenia dostaw - doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, jaki stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu - powiedział.

W poniedziałek Michał Dworczyk zapowiedział, że trzecią szczepionką - firmy AstraZeneca - nie będa szczepieni seniorzy.