"Rosja skierowała wojsko na Krym. Działają według scenariusza, który w pełni przypomina abchaski, kiedy to - sprowokowawszy konflikt - rozpoczęli anektowanie terytorium" - p.o. prezydenta Ukrainy Turczynow. "Chcę uspokoić cywilnych mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu, którzy nie popierają separatystycznych haseł prowokatorów i zwerbowanych agentów. Sytuacja na półwyspie w najbliższym czasie powinna zostać unormowana" - dodał.

Relacja minuta po minucie. Wciśnij F5, żeby odświeżyć.


23:00 Zamykamy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami

22:40 Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew zwrócił się z prośbą do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w celu podjęcia kroków dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy. Zaproponował też, by tę samą sprawę wnieść do porządku obrad posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego ds. zagranicznych. Posiedzenie, jak pisze Interfax-Ukraina, ma się odbyć 3-4 marca.

22:20 "USA, UE i Rosja muszą wspólnie pracować, aby zapewnić Ukrainie stabilność" - apeluje szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. "Szanse były niewielkie, ale osiągnęliśmy porozumienie, które pozwoliło cofnąć Ukrainę znad krawędzi wojny domowej" - dodaje.


22:05 W Nowym Jorku rozpoczęło posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone napiętej sytuacji na Ukrainie. Spotkanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

21:46 Kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w wieczornym marszu pamięci zabitych podczas protestów na Majdanie, niosąc znicze i kwiaty. Organizatorzy akcji, w tym Amnesty International, apelowali o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Uczestnicy marszu zebrali się na placu Mychajłowskim i stamtąd ze zniczami przeszli na Majdan obok spalonego budynku związków zawodowych oraz na ulicę Instytucką, gdzie śmierć poniosło najwięcej osób.

21:23  Ukraińska armia nie odpowiada na rosyjskie prowokacje na Krymie - oświadczył p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. "Chcę uspokoić cywilnych mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu, którzy nie popierają separatystycznych haseł prowokatorów i zwerbowanych agentów. Sytuacja na półwyspie w najbliższym czasie powinna zostać unormowana" - dodał.

21:01 Według Ołeksandra Turczynowa pod pretekstem ćwiczeń wojskowych Rosja rozpoczęła jawną agresję przeciwko Ukrainie. "Przypomina to scenariusz abchaski" - stwierdził p.o. prezydenta Ukrainy w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym.

20:59 Ukraińskie media podają, że na Krymie występują poważne problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

20:57 Przedstawiciel ukraińskiego prezydenta na Krym Siergiej Kunicyn podaje nowe informacje na temat lądujących tam samolotów nadlatujących z kierunku Rosji. Według niego chodzi o 13 iłów 76. W każdym ma być po 150 żołnierzy.

20:52 Zwracam się do Putina z żądaniem natychmiastowego zaprzestania prowokacji - mówi p.o prezydenta Ukrainy Oleksandr Turczynow.

20:46 O zadeklarowanie miliarda euro w imieniu rządu polskiego na międzynarodowy fundusz pilnej pomocy dla nowej Ukrainy zaapelowali przedstawiciele środowisk twórczych do premiera Donalda Tuska. Pod listem do premiera podpisało się ponad 100 osób. Wśród nich są Urszula Dudziak, Paweł Demirski, Agnieszka Holland, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Maria Janion, Kora, Krzysztof Krauze, Andrzej Mleczko, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Muniek Staszczyk, Maciej Stuhr, Gołda Tencer, Michał Urbaniak, Robert Więckiewicz, Monika Strzępka.

"Od wielu tygodni z podziwem obserwujemy zaangażowanie polskiego społeczeństwa i rządu na rzecz walki Ukraińców o dobre i sprawiedliwe państwo. Nasza solidarność stanowiła istotne wsparcie dla Majdanu i ma swój udział w jego obecnym sukcesie. Wraz z Ukraińcami cieszymy się z szansy, jaka otwiera się przed ich krajem i jesteśmy dumni, że Polska ma w tym swój udział" - napisali twórcy.


20:44 Nowo mianowany przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn oświadczył w piątek, że Ołeksandr Turczynow nie zatwierdzi anulowania ustawy językowej. Ustawa dawała przywileje językom mniejszości narodowych, w tym rosyjskiej. "Udało się przekonać kierownictwo państwa i decyzja zostanie zawetowana, zostanie wniesiona nowa ustawa o językach" - powiedział.

20:30 Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek wyraziła zaniepokojenie możliwością destabilizacji Ukrainy. Wcześniej tą samą drogą gratulowała Arsenijowi Jaceniukowi wyboru na premiera Ukrainy i obiecała pomoc.

20:13 Na Krymie lądują nadlatujące od strony Rosji samoloty, a w kierunku stolicy Krymu Symferopola zmierza kolumna pojazdów opancerzonych - poinformowała gazeta internetowa "Ukraińska Prawda", powołując się na naocznych świadków.

Według tego źródła, co najmniej pięć samolotów transportowych Ił-76 wylądowało na lotnisku wojskowym w miejscowości Gwardiejskoje w centrum Krymu.

Różne źródła podają też - o czym donosi agencja Interfax-Ukraina - że z Sewastopola w stronę Symferopola wyruszyła kolumna złożona z 10 rosyjskich transporterów opancerzonych.

20:09 Ukraiński resort dyplomacji zaprotestował nie tylko przeciw naruszeniu przez Rosję ukraińskiej przestrzeni powietrznej, ale również przeciw złamaniu warunków umowy, na podstawie której rosyjska Flota Czarnomorska stacjonuje na Krymie.

19:57 Prokuratura generalna Ukrainy wszczęła procedurę ekstradycji Wiktora Janukowycza z Rosji.

We wtorek ukraińska prokuratura generalna przekazała, że Janukowycz jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo i poszukiwany przez organy ścigania swego kraju. Zarzuca się mu odpowiedzialność za śmierć antyrządowych demonstrantów podczas starć z milicją. Tego samego dnia ukraińskie ministerstwo zdrowia podało, że w następstwie zamieszek w centrum Kijowa i starć między przeciwnikami władz a opozycją od 18 lutego śmierć poniosło 82 ludzi.

19:51 MSZ Ukrainy złożyło protest przeciwko naruszaniu przez Rosję ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Chodzi o przylot co najmniej 11 rosyjskich śmigłowców bojowych do Sewastopolu na Krymie. Zobaczcie filmy pokazujące przelot maszyn, opublikowane na YouTube:

19:39 Rosyjskie MSZ powiadomiło na Facebooku, że konsulatowi generalnemu FR w Symferopolu "polecono pilne podjęcie wszelkich niezbędnych środków" w celu rozpoczęcia wydawania rosyjskich paszportów funkcjonariuszom Berkuta - informuje agencja ITAR-TASS.

Oddziały specjalne ukraińskiej milicji Berkut są oskarżane o śmierć ludzi podczas antyrządowych zamieszek w Kijowie. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował w nocy z wtorku na środę o podpisaniu rozkazu likwidacji Berkuta.

ITAR-TASS pisze, że niektóre regiony Rosji informują o gotowości przyjęcia i zatrudnienia na swoim terytorium funkcjonariuszy Berkuta i ich rodzin, a także "innych zwykłych obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji".

19:26 Przemysław Marzec, specjalny wysłannik RMF FM do Rostowa nad Donem, o wyjątkowych środkach bezpieczeństwa, jakie towarzyszyły konferencji Wiktora Janukowycza:

Miejsce konferencji do ostatniej chwili było utrzymywane w tajemnicy. Nie ma wątpliwości, że Janukowycz jest pilnowany - rosyjskie media twierdzą nawet, że przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Nie można było jednak zweryfikować tych doniesień ani przed konferencją, ani po niej, bo byłego prezydenta wprowadzono z innej strony budynku niż dziennikarzy. Tych ostatnich sprawdzali policjanci - i to dość dokładnie, jak podczas wizyt na Kremlu. Wokół budynku, w którym odbywała się konferencja, było sporo policji, również z rosyjskich oddziałów specjalnych OMON.

18:59 Międzynarodowy port lotniczy w Symferopolu nie przyjmuje samolotów z Kijowa, tłumacząc to "zamknięciem przestrzeni powietrznej" - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Na lotnisku w Kijowie pasażerów samolotu, oczekującego na start do Symferopola, poinformowano, że "w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad portem lotniczym Symferopola" lot wstrzymano na godzinę. W innych kierunkach samoloty wylatują z Kijowa bez problemów.

18:53 Euromaidan PR na Twitterze: Rosyjska armia zablokowała siedziby ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu:

18:50 Uzbrojeni ludzie rozszerzyli po południu blokadę lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem - zajęli pas startowy, uniemożliwiając loty - pisze agencja Interfax, powołując się na źródło wojskowe. Według rozmówcy agencji, na lotnisku znajduje się obecnie około 400 ludzi, którzy okupują pas startowy, przez co ustał ruch samolotów.

Agencja Interfax-Ukraina podała wcześniej, że lotnisko Belbek zajęli rosyjscy wojskowi. Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow ocenił, że to "zbrojna interwencja i okupacja". Flota Czarnomorska zaprzeczyła zaś, by rosyjscy żołnierze brali udział w blokadzie lotniska. Żadne pododdziały Floty Czarnomorskiej nie wyruszały w rejon Belbeku, więc nie mogły brać udziału w blokowaniu - podkreślił cytowany przez Interfax przedstawiciel Floty. Zaznaczył jednak, że ze względu na "niestabilną sytuację" wokół miejsc dyslokacji jednostek Floty i miejsc zakwaterowania żołnierzy wzmocniono ochronę tych obiektów.

18:47 Euromaidan cytuje na Twitterze Facebookowy wpis dziennikarza Shevketa Ganieva, według którego uzbrojeni mężczyźni zajęli siedzibę Telewizji "Krym":

18:35 Lotnisko w Symferopolu na Krymie nie przyjmuje lotów z Kijowa - podała agencja Interfax. Rano informowano, że port został zajęty przez grupę około 50 uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji.

18:18 Nowym szefem sztabu generalnego i dowódcą sił zbrojnych Ukrainy został generał Mychajło Kucyn. Dekret w tej sprawie, podpisany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, został opublikowany na prezydenckiej stronie internetowej.

Wcześniej poinformowano, że Turczynow odwołał z obu tych stanowisk admirała Jurija Iljina, który został mianowany szefem sztabu 19 lutego przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, na kilka dni przed odsunięciem go od władzy przez parlament. Janukowycz zdymisjonował wtedy ze stanowiska szefa sztabu generała Wołodymyra Zamanę, co według obserwatorów podyktowane było chęcią wymiany go na osobę bardziej lojalną wobec ówczesnych władz. Jak komentował były ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko, admirał Iljin byłby w stanie wykonać rozkaz użycia wojska przeciwko antyrządowym demonstrantom.

18:13 Na YouTube pojawił się drugi film, pokazujący przelot rosyjskich śmigłowców bojowych - ośmiu Mi-24 i trzech Mi-8 - nad Sewastopolem na Krymie:

18:03 Euromaidan PR na Twitterze: "Rosyjski samolot rządowy wystartował z Rostowa nad Donem". Właśnie w tym rosyjskim mieście odbyła się dzisiaj konferencja prasowa Wiktora Janukowycza.

17:57 O sytuacji na Ukrainie, możliwości utworzenia grupy kontaktowej koordynującej międzynarodowe wsparcie dla tego kraju i zaangażowaniu OBWE rozmawiali wiceszef MSZ Bogusław Winid i sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

Polska z niepokojem, ale też z nadzieją śledzi wydarzenia na Ukrainie. Uważamy, że OBWE powinna odgrywać istotną rolę w stabilizowaniu sytuacji - powiedział Winid, cytowany w komunikacie MSZ.

17:54 Ukraina jest gotowa wznowić rozmowy o umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Andrij Deszczyca. Opowiedział się też za pokojowym rozwiązaniem sytuacji na Krymie.

Rząd Ukrainy jest na dzień dzisiejszy gotowy do podpisania umowy. Jeśli strona europejska też jest gotowa do sygnowania tej umowy i to potwierdzi, to rozpoczniemy rozmowy i konsultacje dotyczące niezwłocznego podpisania - powiedział Deszczyca dziennikarzom w Kijowie.

Odnosząc się do wydarzeń na Krymie, podkreślił: Chcemy rozwiązać tę sytuację drogą pokojową. Mam tu na myśli zarówno Federację Rosyjską, jak i ludzi, którzy mieszkają na półwyspie. Dodał, że zwrócił się do szefa MSW z prośbą o przedstawienie dowodów złamania przez siły Floty Czarnomorskiej dwustronnych porozumień dotyczących bazowania tej floty na Krymie i że kiedy tylko MSZ otrzyma takie potwierdzenie, do strony rosyjskiej zostanie skierowana odpowiednia nota.

17:39 Radosław Sikorski o konferencji prasowej Wiktora Janukowycza: Z tych informacji, które do mnie docierają, mogę powiedzieć, że pan Wiktor Janukowycz jest sam sobie winien, bo porozumienie (z opozycją, podpisane 21 lutego - przyp. red.) przewidywało, że w ciągu 48 godzin powrót do starej konstytucji będzie przegłosowany, co nastąpiło, i podpisany, co nie nastąpiło. A więc Wiktor Janukowycz złamał to porozumienie.

Na jego miejscu martwiłbym się, co teraz powie przed prokuratorem i przed sądem - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

16:58 Co najmniej 20 ludzi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i z bronią automatyczną otoczyło posterunek ukraińskiej straży granicznej w pobliżu portu Sewastopol - informuje agencja Reutera. Reporter agencji w rejonie Bałakławy widział ukraińskich pograniczników w hełmach wewnątrz posterunku za metalową bramą i z tarczami osłaniającymi okna.

Wojskowy, który twierdził, że jest oficerem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, powiedział Reuterowi: Jesteśmy tu... żeby nie było powtórki z Majdanu.

16:23 Ta konferencja była farsą, ale wzbudziła w nas niepokój - tak wiceszef ukraińskiej partii Batkiwszczyna Mykoła Kniażycki komentuje w rozmowie z Krzysztofem Zasadą wystąpienie Wiktora Janukowycza.

Jego największy niepokój wzbudziły stwierdzenia obalonego prezydenta, że Rosja powinna włączyć się w uregulowanie sytuacji na Ukrainie. To bardzo niebezpieczne - mówił Kniażycki. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

16:11 Nie ma powodów do paniki w sprawie gospodarki Ukrainy - oceniła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Nie widzimy niczego niepokojącego, niczego, co teraz byłoby powodem do paniki - stwierdziła.

Wysłannik RMF FM Przemysław Marzec podsumowuje konferencję Wiktora Janukowycza:

15:20 Koniec konferencji prasowej Wiktora Janukowycza. Było to pierwsze publiczne pojawienie się obalonego ukraińskiego prezydenta od czasu przewrotu w Kijowie.

15:19 Wiktor Janukowycz: Zwracam się do narodu ukraińskiego: Chcę jeszcze raz prosić o przebaczenie wszystkich, którzy cierpią.

15:18 Wiktor Janukowycz: Na koniec chciałbym jeszcze raz zwrócić się do tych, którzy nazywają się legalną władzą: Opamiętajcie się! Ukraiński naród nie zgodzi się żyć w takim kraju.

15:17 Wiktor Janukowycz: Nigdy nie miałem własności za granicą, nigdy nie miałem za granicą rachunków.

15:13 Wiktor Janukowycz: Jestem oficjalnym właścicielem domu w Meżyhirii, 120 metrów kwadratowych. Zapłaciłem za niego 3,2 mln dolarów. Pomieszczenia dzierżawiłem. Te wszystkie piękne obrazki, które zrobiono, by mnie zdyskredytować, to trik polityczny.

15:01 Wiktor Janukowycz: Prawdopodobnie ten scenariusz nie został napisany na Ukrainie.

14:57 Wiktor Janukowycz: Żadna władza nie jest warta jednej kropli przelanej krwi. Nigdy nie wydałem milicji rozkazów, by strzelała. Milicja nie miała broni - oprócz jednego momentu, kiedy życie funkcjonariuszy znalazło się w niebezpieczeństwie.

14:54 Wiktor Janukowycz: Rosja powinna i jest zobowiązana działać. Znając charakter Władimira Putina dziwię się, że do tej pory milczy.

14:53 Wiktor Janukowycz: Jestem legalnym prezydentem. Spektaklu, który miał miejsce w parlamencie - z przemocą wobec deputowanych - nie mogę nazwać impeachmentem. A tylko poprzez impeachment można odwołać prezydenta.

14:51 Wiktor Janukowycz: Nie życzyłem Tymoszenko niczego złego. Ale umowa gazowa, którą podpisała z Rosją, przyniosła straty każdemu Ukraińcowi.

14:50 Wiktor Janukowycz: W więzieniu Tymoszenko miała wręcz luksusowe warunki.

14:49 Wiktor Janukowycz: Nie wiem, jaki będzie los Julii Tymoszenko. Naród ukraiński odpowie na pytanie, czy ma być w polityce, czy nie.

14:48 Wiktor Janukowycz: Przeprosiłem funkcjonariuszy Berkutu. To ludzie, którzy stali bez broni, byli oblewani koktajlami Mołotowa, strzelano do nich. Niewinnie cierpieli.

14:47 Wiktor Janukowycz: Chcę zwrócić się do wszystkich uczestników tego bałaganu, który dzieje się w kraju: zrezygnujcie, zawróćcie, póki nie jest za późno.

14:43 Wiktor Janukowycz: Jak tylko będę mieć realną możliwość i będą odpowiednie gwarancje mego bezpieczeństwa, w tym międzynarodowych pośredników, to od razu wrócę na Ukrainę. Po drugie, odwołuję się do umowy, którą podpisaliśmy z opozycją i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Uważam, że za niewykonanie umowy odpowiedzialny jest Zachód.

14:42 Wiktor Janukowycz: Wybory prezydenckie zaplanowane na 25 maja są nielegalne. Nie wezmę w nich udziału.

14:34 Wiktor Janukowycz: Będąc w Rosji, rozmawiałem telefonicznie z Władimirem Putinem. Ustaliliśmy, że się spotkamy, kiedy pozwoli na to grafik prezydenta Putina.

14:33 Wiktor Janukowycz: Do Rosji trafiłem dzięki patriotycznym oficerom, którzy spłacili swój dług i pomogli mi zachować życie. Nie spotykałem się z Władimirem Putinem.

14:31 Wiktor Janukowycz: Jako legalny prezydent uważam, że Krym powinien zostać w granicach państwa ukraińskiego z szeroką autonomią.

14:30 Wiktor Janukowycz: To, co dzieje się na Krymie, to naturalna reakcja na bandycki przewrót, który dokonał się w Kijowie. Myślę, że mieszkańcy Krymu mnie słyszą - zwracam się też do nich w prośbą, by nie dopuścili do rozlewu krwi.

14:29 Wiktor Janukowycz: Znajduję się w Rostowie, bo niedaleko stąd mieszka mój stary przyjaciel. Przyjechałem do niego, by znaleźć tymczasowe schronienie, miejsce, gdzie mogę zbiec.

14:27 Wiktor Janukowycz: Decyzja była, żeby lecieć do Ługańska. Powiedziano nam, że jeśli wystartujemy, poderwą swoje maszyny. Wtedy zaczęło się moje przesuwanie po Ukrainie. Samochodami dotarłem na Krym.

14:25 Wiktor Janukowycz: Gdy dotarłem do Charkowa, pojawiły się informacje o zagrożeniu. Nie bałem się, ale kierowanie bezpieczeństwem nie jest moim zadaniem.

14:24 Wiktor Janukowycz: W drodze do Charkowa zostałem ostrzelany z broni automatycznej.

14:23 Wiktor Janukowycz: Jest mi wstyd. Chciałem przeprosić weteranów, naród ukraiński za to, co się wydarzyło, za to, że nie wystarczyło mi sił, by utrzymać stabilność.

14:21 Wiktor Janukowycz: Realizacja umowy zawartej z opozycją będzie wyjściem ze ślepej uliczki, w którą zaprowadzili nas radykałowie.

14:19 Wiktor Janukowycz: Umowa z opozycją dawała nam pewną nadzieję, a to, co stało się później, trudno nazwać. To bezprawie, terror, brak władzy i chaos. To, co działo się w parlamencie, to rzecz bez precedensu.

14:16 Wiktor Janukowycz: Proponuję przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. Pytania powinny dotyczyć konstytucji i ustroju państwa.

14:14 Wiktor Janukowycz: Ofiary to wynik kryzysu politycznego i nieodpowiedzialnej polityki Zachodu.

14:12 Wiktor Janukowycz: Na Ukrainie mnie i mojej rodzinie groziła śmierć.

14:11 Wiktor Janukowycz: Mam zamiar kontynuować walkę o przyszłość Ukrainy.

14:09 Wiktor Janukowycz pojawił się na konferencji prasowej.

14:07 Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij oskarżył Kreml o kierowanie zbrojnymi grupami na Krymie, gdzie napastnicy opanowali dwa lotniska: pod Sewastopolem i w Symferopolu. Parubij powiedział, że są to "oddzielne grupy dowodzone przez Kreml".

Dodał, że udaremniono podobnego rodzaju działania w innych regionach Ukrainy.

14:00 W tej chwili powinna rozpoczynać się konferencja prasowa Wiktora Janukowycza. Na razie czekamy.

13:58 Szwajcarska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi i jego synowi Ołeksandrowi w związku z zarzutem prania pieniędzy.

Jak podano, prokurator Yves Bertossa i funkcjonariusze policji finansowej wkroczyli w czwartek rano do biura firmy należącej do Ołeksandra Janukowycza w Genewie i je przeszukali. Przejęto znalezione tam dokumenty.

Prokuratura nie ujawniła więcej szczegółów. Wskazała jedynie, że akcja była wymierzona "w klan Janukowyczów".

Nie ma doniesień, aby kogokolwiek zatrzymano - pisze agencja Reutera.

Tymczasem władze Szwajcarii zamroziły w piątek konta bankowe i wszelkie aktywa majątkowe Janukowycza, jego syna Ołeksandra i 18 innych osób z otoczenia byłego prezydenta Ukrainy.

13:44 Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) opracowała plan przeciwdziałania realizacji na Krymie scenariusza separatystycznego - powiadomił jej szef Andrij Parubij.

Na posiedzeniu RBNiO opracowano plan działań w celu utrzymania jedności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Opracowano też kroki, których celem jest niedopuszczenie do rozwoju scenariusza separatystycznego na Krymie - powiadomił.

Zastrzegł, że nie może ujawnić planów działań, ale zapewnił, że przewidują one wszelkie niezbędne kroki zmierzające do "zneutralizowania scenariusza" separatystycznego. Przyznał przy tym, że jednym ze sposobów rozwiązania sytuacji jest wprowadzenie na Krymie stanu wyjątkowego, ale dodał, że nie jest to najskuteczniejszy wariant. Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie daje możliwości zaangażowania wojska - oświadczył.

13:41 Jak donosi reporter RMF FM Krzysztof Zasada, rosyjskie śmigłowce - głównie Mi-24 - wykryto, gdy wdarły się na terytorium Ukrainy na pułapie mniej więcej 1000 metrów.

Według Kijowa, doszło do złamania dwustronnych umów między Ukrainą a Rosją.

13:26 Ukraińska straż graniczna informuje o naruszeniu granicy państwowej na Krymie przez rosyjskie śmigłowce bojowe. Miały nadlecieć od strony półwyspu Kerczeńskiego. Pogranicznicy twierdzą, że maszyn było ponad 10. Właśnie opublikowano film z przelotu tych maszyn:

13:00 Zamieszanie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Za godzinę ma się tam odbyć konferencja obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Prawdopodobnie zorganizowana zostanie w centrum wystawienniczym. 

Na miejscu jest specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec. Słuchajcie jego relacji w Faktach RMF FM [POSŁUCHAJ] i pozostańcie z nami na RMF 24!

12:58 Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej podkreślali w Kijowie konieczność utrzymania jedności terytorialnej Ukrainy w kontekście wydarzeń na Krymie. Poinformowała o tym polska wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

12:37 Ukraina wystąpi do Rosji z wnioskiem o ekstradycję obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, jeśli potwierdzi się informacja, że przebywa on w tym kraju - podała prokuratura w Kijowie.

12:07 Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow odwołał admirała Jurija Iljina ze stanowiska szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Dekret o tej decyzji został opublikowany na stronie internetowej Turczynowa.

11:47 Ukraiński rząd nie zawaha się użyć siły, jeżeli zależeć będzie od tego utrzymanie jedności terytorialnej państwa - oświadczył minister gospodarki. Pawło Szeremeta dodał jednak, że władze wolą uniknąć takiego scenariusza.

11:32 Oto nowy rząd Ukrainy:

10:50 Ukraina ma nadzieję na szybkie uzyskanie pomocy finansowej z zagranicy i jest zdecydowana w pełni dotrzymać warunków zapewniających jej wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

10:45 Sąd w Charkowie umorzył postępowanie w sprawie oskarżenia byłej premier Julii Tymoszenko w związku z nadużyciami finansowymi w kierowanej przez nią w latach 90. korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (EESU).

10:29 Po wprowadzeniu czasowych ograniczeń z kont dewizowych na Ukrainie można pobierać do 15 tys. hrywien (1100 euro) dziennie - poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Stepan Kubiw. Wyjaśnił, że decyzja ta jest związana z masowym likwidowaniem kont przez właścicieli.

10:23 Parlament Ukrainy zwrócił się do państw, które są sygnatariuszami Memorandum Budapesztańskiego, z apelem o potwierdzenie ich zobowiązań wobec Ukrainy dotyczących gwarancji jej suwerenności.

10:07 Bank Narodowy Ukrainy (NBU) wprowadził czasowe ograniczenie dostępu do środków, znajdujących się na kontach dewizowych - poinformował szef NBU Stepan Kubiw.

10:04 Parlament Ukrainy zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie sesji, która byłaby poświęcona obecnym problemom Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

09:53 Ukraiński parlament zażądał od Rosji zaprzestania działań, których celem jest zamach na jedność terytorialną Ukrainy. Wezwał też Rosję, by nie popierała separatyzmu.

9:47 Służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej stacjonującej w Sewastopolu na Krymie oświadczyły, że rosyjscy żołnierze nie biorą udziału w blokadzie lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem. Żadne jednostki Floty Czarnomorskiej nie wyruszały w rejon Belbeku, a tym bardziej nie brały żadnego udziału w jego blokowaniu - oświadczył przedstawiciel rosyjskiej floty.

09:35 Lotnisko Belbek koło Sewastopola jest jednym z obiektów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie - podało radio Echo Moskwy, przekazując informacje agencji Interfax o przejęciu kontroli nad lotniskiem przez rosyjskich żołnierzy. Moskiewska rozgłośnia powołała się na sewastopolskiego dziennikarza Aleksandra Mnacakaniana.

09:20 Na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach - poinformowało MSZ w Wiedniu. Nie ujawniono nazwisk osób, których aktywa zamrożono, ale są one podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję.

09:15 Euromajdan na Twitterze: Kolejny dzień na Krymie.

08:28 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ocenił wydarzenia na krymskich lotniskach jako "zbrojną interwencję i okupację":

08:05 Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził kontynuowanie rozmów z Ukrainą na temat stosunków gospodarczych i handlowych z Ukrainą. Nakazał również zasięgnięcie opinii partnerów zagranicznych w tym MFW i G8 w sprawie pomocy finansowej.

07:40 Rosyjscy żołnierze zajęli wojskowe lotnisko w Sewastopolu na Krymie - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Ze źródeł wojskowych, do których dotarła agencja, wynika że oddział ma za zadanie bronić portu lotniczego przed przyjazdem "bojowników". Wojskowi opanowali lotnisko Belbek - dodaje agencja. W Sewastopolu stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

06:45 Lotnisko w Symferopolu, jak podaje agencja Reutera, funkcjonuje normalnie. Napastnicy patrolują teren wokół portu lotniczego.

06:15 Jedna z osób odlatujących do Moskwy oceniła, że obecność na lotnisku żołnierzy i uzbrojonych osób "jest normalna".

06:00 Grupa około 50 uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji opanowała w nocy lotnisko w Symferopolu na Krymie - poinformowała agencja Interfax-Ukraina powołując się na świadków.

Według agencji, ludzie ci przyjechali na lotnisko w trzech ciężarówkach bez numerów rejestracyjnych i innych znaków rozpoznawczych. Napastnicy najpierw weszli do budynku terminala krajowych połączeń lotniczych, po czym opanowali resztę lotniska.

Przybysze odmawiają rozmów z dziennikarzami i nie ujawniają, jakiej są narodowości. Według agencji AFP, na miejscu jest też około 12 osób cywilnych o nastawieniu prorosyjskim, które mówią, że przybyły tam, aby pilnować porządku. Przed budynkiem lotniska zebrał się tłum z flagami rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która stacjonuje w pobliskim Sewastopolu.

Jak informuje AFP, odprawa pasażerów pierwszych lotów przewidzianych na piątek - do Moskwy i Kijowa - przebiega bez przeszkód.

Na Krymie, mającym status Republiki Autonomicznej, większość ludności to Rosjanie, którzy odnoszą się wrogo do nowych władz w Kijowie. Nowo mianowany premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu Wołodymyr Konstantynow oświadczyli w czwartek, że nadal uważają prezydenta Wiktora Janukowycza na prawowitego prezydenta Ukrainy. Aksjonow, lider partii Rosyjska Jedność, wyraził także nadzieję na pomoc finansową ze strony Rosji.