Krakowska prokuratura zamierza przesłuchać przebywającego w Niemczech Andrzeja Czyżewskiego. Twierdzi on, że ma ważne informacje na temat afery paliwowej. Do Niemiec pojadą też sejmowi śledczy.

Prokuratorzy są już wytypowani. Zapoznali się z obszernym bogatym materiałem zawartym w licznych protokołach tyczących m.in. działalności pana Andrzeja Czyżewskiego – mówił szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej Bogusław Słupik. Z tych pism, które kieruje do nas oraz z jego wypowiedzi wynika, że przesłuchanie powinno mieć miejsce.

Nie wiadomo jeszcze, jak przesłuchanie będzie wyglądać. Być może polscy prokuratorzy pojadą do Hamburga lub wystąpią do prokuratury niemieckiej o przesłuchanie Czyżewskiego. Niewykluczone, też że Czyżewski będzie zeznawał w formie telekonferencji.

Według naszych ustaleń Czyżewski - ścigany w Polsce listem gończym - już od kilku miesięcy zabiegał o spotkanie z prokuraturą, był też od tego czasu w stałym kontakcie z organami ścigania.

Dodajmy, że do Niemiec, do Czyżewskiego pojadą też posłowie z komisji śledczej ds. PKN Orlen - Zbigniew Wassermann oraz Roman Giertych.