Na krakowskim pl. Wolnica odbył się koncert solidarności z ukraińską opozycją, współorganizowany przez RMF. Jutro na Rynku Głównym będą zbierane podpisy poparcia dla demokracji na Ukrainie.

Wielki gwiazdy polskiej sceny muzycznej - m.in. Maanam i Perfekt - oraz zespoły z Ukrainy zagrały dziś na koncercie „Kraków wolnej Ukrainie" na pl. Wolnica. Jednak większość osób, które przyszły na krakowski Kazimierz, podkreślały, że muzyka i zabawa to tylko pretekst, najważniejsza jest idea.

Jestem tutaj dla idei. To, co dzieje się w Kijowie, jest czymś niesamowitym, czymś bardzo ważne Chcę żeby ludzie na Ukrainie wiedzieli, że Polacy są w tym momencie z nimi - mówił młody mężczyzna.

Na Kazimierzu królował oczywiście kolor pomarańczowy – symbol walczącej o demokrację ukraińskiej opozycji. Na miejscu był reporter RMF Witold Odrobina. Posłuchaj:

Zobacz zdjęcia z koncertu "Kraków wolnej Ukrainie"

Ale nie tylko Kraków manifestacje solidarność z Ukrainą. Od wielu dni akcje protestacyjne organizowane są także w innych miastach Polski. Dziś protestowały Warszawa, Białystok czy Gorzów. W stolicy spory tłum pojawił się przed ambasadą Rosji. Młodzi ludzie skandowali: „Juszczenko, Juszczenko.” W rękach trzymali pomarańczowe i biało-czerwone flagi.

Na miejsce manifestacji protestujący wybrali placówkę dyplomatyczną Rosji, bo to – jak podkreślają – za sfałszowanie wyborów na Ukrainie odpowiada prezydent Władimir Putin. Posłuchaj relacji reporterki RMF Miry Skórki: