Czy planowane na pojutrze wyświęcenie pierwszego w Kościele anglikańskim biskupa geja doprowadzi do schizmy? Gene Robinson 2 miesiące temu został wybrany na to stanowisko przez przedstawicieli Kościoła episkopalnego w New Hampshire w USA.

Decyzja o wyświęceniu biskupa homoseksualisty wywołała wiele kontrowersji w samych Stanach Zjednoczonych. Potępiają ją także liderzy światowego Kościoła anglikańskiego.

Jak mówi waszyngtońskiemu korespondentowi RMF pastor Carole Cole Flanagan, sprawa z Robinsonem może zrazić do siebie także kościoły z innych krajów. Jednocześnie jednak dodaje, że nie powinna ona doprowadzić do schizmy:

Pomiędzy wspólnotami anglikańskimi na całym świecie istnieją różnice poglądów. Myślę, że w związku ze sprawą Robinsona te relacje już ucierpiały i na pewno jeszcze ucierpią. Ale byłabym zaskoczona, gdyby doszło do schizmy. Mówię tak, powołując się na względy historyczne. Od XVI wieku, kiedy w Anglii przyjęto „artykuły elżbietańskie” - umacniające protestantyzm - zawsze powtarzaliśmy, że czynnikiem jednoczącym nasz Kościół jest wspólna modlitwa a nie kwestie wiary - wyjaśnia pastor Flanagan.

13:30