Minus 36 stopni przy gruncie - tyle wskazywały termometry minionej nocy w Suwałkach. Zima wyjątkowo mocno daje się we znaki mieszkańcom północno wschodniej Polski. Na Podlasiu zamknięto niektóre szkoły, pojawiły się także problemy z komunikacją, niektórych autobusów nie dało się uruchomić. A dziś zapowiada się kolejna zimna noc.

Tej nocy rekordy mrozu zapewne już nie padną, ale to nie znaczy, że będzie dużo cieplej. Temperatura, szczególnie w okolicach Suwałk, znowu może spaść poniżej 30 stopni, a przy gruncie jeszcze bardziej. Już w tej chwili w Białymstoku słupki rtęci spadły do –22 stopni.

W drugiej połowie tygodnia ma się jednak zrobić przyjemniej, to znaczy słupek rtęci podskoczy kilka kresek wyżej. Ale o temperaturze dodatniej na razie nie ma co marzyć.

Trzaskający mróz jest nie tylko w Suwałkach. Bardzo zimno jest także w innych częściach kraju. Służby meteorologiczne zapowiadają, że szczególnie zimno tej nocy będzie również w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Tam temperatura spadnie nawet do minus 27 stopni.

Takie niskie temperatury powodują, ze niebezpiecznie jest na drogach. Trudny do usunięcia lód utrudnia jazdę po na Podlasiu. Wszystkie drogi w tym regionie są przejezdne, ale na większości jest śnieg i lód. Kłopoty z dojazdem mogą mieć kierowcy udający się do polsko-białoruskiego przejścia w Kuźnicy Białostockiej.

Lepiej się jeździ w regionie kujawsko-pomorskim. Tam nawierzchnie dróg krajowych są czarne i suche. Od rana na południu województwa, przede wszystkim

w rejonie Włocławka, padał przelotnie śnieg, ale nie utrudniło to ruchu. Gorsza sytuacja panuje na drogach o mniejszym znaczeniu: powiatowych i lokalnych. Kilkunastostopniowy mróz sprawił, że tam, gdzie na jezdniach pozostały rozjeżdżony śnieg i błoto, teraz jest warstwa lodu.

W regionie świętokrzyskim na drogach krajowych jedynie w okolicy Opatowa są miejscami śliskie nawierzchnie. Żadnych utrudnień nie ma na drogach wojewódzkich.

W Łódzkiem wszystkie drogi są przejezdne; w zdecydowanej większości ich nawierzchnia jest czarna i mokra. Drogowcy ostrzegają, że kłopoty z jazdą mogą mieć kierowcy poruszający się po niektórych drogach wojewódzkich i powiatowych, gdzie na dużych odcinkach zalegają błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg.

W Zachodniopomorskiem drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne,

ale miejscami śliskie. Jazdę utrudnia padający miejscami śnieg.

Na Podkarpaciu na niektórych drogach leży warstwa zajeżdżonego śniegu i dlatego drogowcy apelują o ostrożną jazdę.

Foto: Piotr Sadziński, RMF Białystok

22:45