Co najmniej pięciu pielgrzymów zginęło, a dwudziestu zostało rannych w eksplozji dwóch ładunków wybuchowych, umieszczonych na drodze prowadzącej do jednej z najsłynniejszych świątyń w Kaszmirze. Eksplozje nastąpiły w pobliżu hinduistycznej świątyni.

Do eksplozji doszło w pobliżu, położonej na szczycie góry, słynnej hinduistycznej świątyni, niedaleko miejscowości Katra, ok. 45 km od Dżammu, zimowej stolicy stanu Dżammu i Kaszmir. Tuż obok były stanowiska organizacji charytatywnej, rozdającej pielgrzymom bezpłatne posiłki.

Siły bezpieczeństwa wzmocniły patrole po uzyskaniu informacji, że świątynia może stać się celem ataku islamskich separatystów.

W samym tylko stanie Dżammu i Kaszmir w zamachach na hinduistycznych pielgrzymów zginęło w ciągu ostatnich trzech lat 59 osób.

Kaszmir, podzielony między Indie i Pakistan, od lat stanowi jeden z głównych punktów zapalnych w Azji Południowej. Delhi i Islamabad stoczyły o Kaszmir dwie wojny, a w zeszłym roku zanosiło się na trzecią. Od roku 1989, kiedy w 

indyjskiej części Kaszmiru wybuchło powstanie separatystów, cieszących się sympatią Pakistanu, zginęło tam około 40 tysięcy ludzi, głównie cywilów.

22:15