W wieku 89 lat zmarł kardynał Franciszek Macharski – metropolita krakowski w latach 1979-2005. Informację przekazał ks. Piotr Studnicki z Archidiecezji Krakowskiej. Pogrzeb kardynała Macharskiego odbędzie się 4 sierpnia w kościele Franciszkanów w Krakowie. Ceremonia będzie dwudniowa. W czwartek, po uroczystej mszy, kondukt żałobny przejdzie na Wawel. Dzień później w wawelskiej katedrze odbędzie się msza. Zmarły kardynał spocznie w krypcie na Wawelu obok kardynała Adama Sapiehy.

Kard. Franciszek Macharski /Andrzej Grygiel /PAP

Kard. Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu. Kika dni temu w trakcie Światowych Dni Młodzieży odwiedził go w szpitalu papież Franciszek.

O godz. 11 w Krakowie zabił dzwon Zygmunt, który obwieścił krakowianom śmierć kardynała Macharskiego. Po południu o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

W urzędzie miasta wystawiono księgę kondolencyjną. Pierwszy wpisał się prezydent Krakowa. Księga będzie dostępna w holu dla wszystkich codziennie do godz. 18:00.

Cytat

Cały czas był z nami – zawsze blisko ludzi – życzliwy, uważający, otwarty na każdego człowieka. To dla nas trudne rozstanie. Będzie nam bardzo brakowało Księdza Kardynała, Jego ciepłej, pogodnej, niezwykle serdecznej obecności.
prezydent Krakowa


Kardynał Franciszek Macharski nie żyje. "Wybitny człowiek Kościoła. Ogromna strata"

Informacja o śmierci kardynała Franciszka Macharskiego wywołała lawinę wspomnień i komentarzy. "Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła. RIP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "To dla nas trudne rozstanie. Będzie... czytaj więcej

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 w Krakowie. W latach 1945-1950 był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 2 kwietnia 1950 w  Krakowie kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1951 uzyskał magisterium.

W związku z odmową współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na początku lat 50. nie wydano mu paszportu. Na studia do szwajcarskiego Fryburga wyjechał w 1956 roku. Od 1962 do 1978 był wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie oraz w seminariach krakowskim i częstochowskim. W latach 1970-1978 był rektorem krakowskiego seminarium.

Cytat

Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta.

30 grudnia 1978 papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II. Ingres do katedry na Wawelu odbył 28 stycznia 1979. Archidiecezją Krakowską kierował przez blisko 27 lat - do czerwca 2005 roku. 

Kard. Macharski kontynuował dzieło swojego poprzednika kard. Karola Wojtyły i podobnie jak Jan Paweł II zawsze starał się być blisko człowieka - zwłaszcza chorego, cierpiącego, potrzebującego duchowej i materialnej pomocy.

Cytat

Jego biskupim zawołaniem stały się słowa: "Jezu ufam Tobie".

W stanie wojennym walczył o prawa internowanych i ich rodzin, a w 1981 roku po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.

Zawsze blisko ludzi. Chorych, cierpiących, samotnych

Kard. Franciszek Macharski nie żyje. Pieronek: Był człowiekiem ostatniej szansy

"Odszedł człowiek, który zapisał wiele stron w historii Krakowa i Kościoła. W Konferencji Episkopatu Polski, w której przez wiele lat uczestniczyłem, był człowiekiem ostatniego ratunku. Kiedy się toczyła jakaś dyskusja i zaklinczowała się albo szła w złym kierunku to znalazł się zawsze... czytaj więcej

Za jego pontyfikatu powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Podczas swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii, w Archidiecezji Krakowskiej wybudowano dziesiątki kościołów i kaplic. W styczniu 1990 roku reaktywował, a później doprowadził do rozbudowania działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w placówkach której pomoc znajdują chorzy, niepełnosprawni, samotne matki i bezdomni.

Cytat

Nie uznaje sztywnych reguł, doktrynerstwa choć oczywiście zna i respektuje pryncypia. W relacjach międzyludzkich jest dla wszystkich i dla nikogo. Taki zdaje się powinien być każdy kapłan oddany Bogu i ludziom, ale żadnemu człowiekowi na wyłączność.
prof. Paweł Taranczewski, wykładowca Wydziału Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum

W 2002, w związku z ukończeniem 75 lat, zgodnie z przepisami oddał się do dyspozycji papieża. Jan Paweł II zlecił mu dalsze pełnienie urzędu arcybiskupa krakowskiego. 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Do 27 czerwca 2005 pełnił funkcję administratora archidiecezji. Po ustąpieniu z urzędu zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.

W kwietniu 2005 brał udział w konklawe, na którym wybrano na papieża Benedykta XVI. 20 maja 2007, w dniu ukończenia 80 lat, utracił prawo wyboru papieża w konklawe.

(mpw, abs)