Słowacki Teatr Narodowy już ponad 600 razy (od 1974 roku) wystawił musical "Na szkle malowane", opowiadający o losach słynnego zbójnika Janosika.

Historię Janosika opisał Ernest Bryll, muzykę skomponowała Katarzyna Gaertner. Musical od dawna cieszy się niezwykłą popularnością wśród publiczności i nieprędko zejdzie z afisza (kasa teatru realizuje obecnie zamówienia na bilety złożone w 1996 roku). Odtwórca głównej roli, Michal Doczolomansky, chce przestać grać w swoje 60. urodziny, czyli za dwa lata. Publiczność jednak nie chce o tym nawet słyszeć.

Premiera musicalu „Na szkle malowane” odbyła się 19 października 1974 roku w Bratysławie. Po kilkudziesięciu przedstawieniach władze ówczesnej Czechosłowacji nakazały zdjęcie sztuki ze sceny. Na zakaz jej grania wpłynęły reakcje widzów - np. na słowa "te pachołki pokonały nas" wybuchała kilkuminutowa owacja na stojąco. Musical wznowiono w 1991 roku.

Popularny do dziś Janosik żył naprawdę. Urodził się w 1688 roku w Terchowej, w północno-zachodniej Słowacji. Początkowo był strażnikiem więźniów na zamku w Bytczy, gdzie poznał przywódcę zbójników, Tomasza Uhorczyka. Po ucieczce Uhorczyka z więzienia Janosik przyłączył się do jego grupy. Rok po wyborze na herszta Janosik został złapany przez żandarmów - uznany za szczególnie niebezpiecznego został 18 marca 1713 roku powieszony na haku na rynku w Liptowskim Mikulaszu.

Janosik stał się bohaterem legendarnym. Jego historia pojawiła się w wielu utworach literackich, dziełach malarskich i filmach - między innymi w powtarzanym wciąż w telewizji polskim serialu.

13:05