Od północy ciężarówki, które mają opłaconą winietę wjeżdżają na polskie autostrady za darmo. Do tej pory TIR-y nie wjeżdżały na autostrady, bo przejazd nimi był dla przewoźników za drogi.

Przepis dotyczy ciężarówek powyżej 3,5 tony. Kierowcy bez ważnej i poprawnie wypełnionej winiety będą musieli zapłacić za przejazd.

Do tej pory TIR-y nie wjeżdżały na autostrady, ponieważ przejazd nimi był dla przewoźników za drogi. Sznury ciężkich pojazdów można było za to spotkać na drogach alternatywnych, równoległych do autostrad.

Nowe regulacje oznaczają, że odetchną mieszkańcy miejscowości usytuowanych wzdłuż tych tras. Kto jednak zapłaci za zwolnienie ciężarówek z opłat autostradowych, o tym w relacji naszego reportera Romana Osicy:

Rekompensata za winietowe bilety dla TIR-ów pochodzi z Krajowego Funduszu Drogowego Wypłaci on 500 milionów złotych firmom, pobierającym opłaty za przejazd. Właśnie o tyle mniej będzie w przyszłym roku pieniędzy na remonty i budowę nowych dróg.

A pierwszy dzień nowych regulacji przyniósł zdecydowanie większy ruch ciężarówek na płatnych odcinkach autostrad A2 z Konina do Nowego Tomyśla i A4 między Katowicami a Krakowem.