Arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski, został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Na stanowisku zwierzchnika polskiego Kościoła katolickiego zastąpił kardynała Józefa Glempa.

Przebieg głosowania był tajny – nieznana jest nie tylko liczba głosów, jaką zdobył zwycięzca, ale także to, w której turze go wybrano.

Sam wybór nie jest zaskoczeniem. Zarówno nazwisko Michalika, jak i nowego wiceprzewodniczącego – metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – były wymieniane wśród głównych kandydatów.

Tuż po wyborze, biskupi wygłosili krótkie oświadczenia; nie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Będę próbował widzieć człowieka, ludzi i mieć dystans do siebie. Myślę, że to jest bardzo ważne - mówi abp Michalik. Nowy przewodniczący KEP zaprosił do współpracy z Kościołem wierzących i niewierzących.

Biskupi wybiorą jutro - w miejsce prymasa Glempa - nowego przewodniczącego Episkopatu. Kandydatów jest niewielu; zarówno media, jak i ludzie Kościoła największe szanse dają abp. Józefowi Michalikowi z Przemyśla. czytaj więcej

Pierwsze słowa Michalika pozwalają przypuszczać, że nowa twarz Kościoła nie będzie tylko twarzą konserwatywnego moralizatora, ale że Kościół będzie otwarty także na coraz bardziej laickie społeczeństwo.

Myślę, że to jest człowiek taki, jakiego faktycznie w tej chwili Kościół w Polsce potrzebuje. Uważam, że jest to człowiek o bardzo szerokich perspektywach europejskich i światowych, który będzie w stanie ten Kościół otwierać na wszystko co nowe - mówi Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Michalik zapewne będzie kontynuował drogę Glempa, tym bardziej że jego zastępca, abp Gądecki, zaangażowany jest w dialog z judaizmem.

05:45