Coraz mniej Polaków wyjeżdża do Obwodu Kaliningradzkiego. Po wprowadzeniu przez Rosjan nowych stawek obowiązkowego ubezpieczenia dla kierowców (OC), liczba Polaków przekraczających rosyjską granicę zmniejszyła się o jedną trzecią. Od kilku dni ubezpieczenie kosztuje pięć razy więcej niż do tej pory.

Wydawać by się mogło, że wraz ze zmniejszeniem natężenia ruchu granicznego, zmalał też przemyt papierosów i alkoholu z Rosji. Tymczasem na polsko - rosyjskim przejściu granicznym w Bartoszycach, osób obładowanych kontrabandą nie brakuje. Choć nowe stawki zatrzymały część polskich przemytników, lukę na bartoszyckim targowisku bardzo szybko wypełnili Rosjanie. Towar wystawiony jest na sprzedaż niemal oficjalnie.

Aż pięciokrotna podwyżka ubezpieczenia OC dla cudzoziemców wchodzi od dziś w Rosji. Pierwsi odczują to ci Polacy, którzy turystycznie czy też w interesach wybierają się do Obwodu Kalingradzkiego. Podwyżka została wprowadzona bez wcześniejszych zapowiedzi. czytaj więcej

Być może jednak niedługo. 1 października Polska, dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej, wprowadza obowiązkowe wizy dla wschodnich sąsiadów, chcących wjechać do Polski. Rosja, Ukraina i Białoruś zapewne odpowie tym samym.

15:15