Jeśli chcesz odzyskać podatek VAT za paliwo do samochodu z kratką, musisz do jutra złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Po niedawnym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wciąż nie ma odpowiednich polskich przepisów. Nie jest to jednak przeszkodą. Najważniejsze, aby złożyć wniosek. Inaczej pieniądze mogą przepaść.

Zgodnie z przepisami podatkowymi 1 stycznia ulega przedawnieniu możliwość złożenia korekty za 2004 r. Resort finansów nie przygotował jeszcze przepisów dotyczących zwrotu, więc obowiązują ogólne zasady.

Marta Szpakowska z lubelskiej Izby Skarbowej radzi złożyć podanie: Jeżeli będzie np. wniosek z jakimiś błędami, to urząd w odpowiednim czasie wezwie osobę do poprawienia, ale termin zostanie zachowany.

Nawet jeśli przeliczymy i okaże się, że sprawa jest niewarta zachodu, bo zakup paliwa był wrzucany w koszty firmy i odliczany od podatku dochodowego, a w tym również należałoby złożyć korektę, to w każdej chwili można wniosek wycofać. Jeśli jednak nie złożymy go wcale, to wraz z wystrzałem korków od szampana tracimy takie prawo bezpowrotnie.