Do końca 2002 roku będzie obowiązywać 7-procentowy VAT w budownictwie. Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Ustawa przewiduje także, że do końca 2003 roku przedłużona będzie zerowa stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Natomiast gazety i pozostałe czasopisma, objęte dziś stawką zerową, będą od przyszłego roku opodatkowane 7-procentowym podatkiem VAT. Może to oznaczać, że w przyszłym roku będziemy musieli więcej zapłacić za prasę. Ustawa zakłada także obniżenie od przyszłego roku o połowę, z 80 tysięcy złotych do około 40 tysięcy, pułapu obrotów zwalniających od płacenia podatku VAT.

Zdaniem wiceministra finansów Jana Rudowskiego, dzięki zmianom, do

przyszłorocznego budżetu wpłynie dodatkowo około 800 mln zł. Budżet straci jednak też około 300 milionów złotych: „Wynika to z niepodwyższenia przez Sejm stawki VAT na materiały i usługi budowlane do 12 proc. z obecnych 7 proc., co proponował rząd" - powiedział Rudowski. Według niego by załatać powstałą w ten sposób dziurę w budżecie trzeba będzie obciąć wydatki lub poszukać innych źródeł dochodów. Nie wiadomo na razie na co zostałyby obcięte pieniądze.

foto RMF

00:40